2 Fransız gazeteci, Mali’de kaçırılarak öldürüldü

Ulusal Fransız Radyosu (RFI) için çalışan iki Fransız gazeteci Ghislaine Dupont ve Claude Verlon, Mali’nin kuzeyinde bulunan Kidal kasabasında kaçırıldı. Yerel bir siyasetçinin evinin önünde kaçırılan iki gazeteci, kaçırıldıkları yerden 12 kilometre uzakta ölü halde bulundu. 

12-19

Gazetecilerin, MNLA ( Azawad Kurtuluş Ulusal Hareketi ) temsilciyle yaptıkları röpartajın ardından silahlı kişilerce kaçırıldığı belirtildi. Gazeteciler Ghislaine Dupont ve Claude Verlon, 7-8 Kasım’da yapılması planlanan özel bir program için Mali’de bulunuyordu. Paris Savcılığı, olayla ilgili ön soruşturma başlattı.

Fransa Cumhubaşkanı François Hollande ise , gazetecilerin öldürülmesini “alçakça bir eylem olarak nitelendirdi.  olarak niteledi.
Birkaç gün önce komşu ülke Nijer’de dört Fransız rehinenin kurtarılması Fransa’da büyük sevinç yaratmıştı.
Kidal’da 400 kadar Fransız askerinin yanı sıra Birlemiş Milletler Barış Gücü askerleri de bulunuyor. İki gün önce Kidal’dan dönen BBC muhabiri Mark Doyle, yaklaşık 10 bin nüfuslu kentin Tuareg göçebelerle ülkenin geri kalan nüfusunu oluşturan siyah Afrikalılar arasındaki gerginliğin merkezinde yer aldığını söylüyor.
Muhabirimiz, yüzlerce yabancı ve Malili askerin olduğu bir yerde gazetecilerin kaçırılabilmesinin dikkat çekici olduğunu vurguluyor.
Reuters ajansına göre Fransız gazeteciler, ayrılıkçı Tuareg grubu MNLA’nın yerel yetkililerinden Ambeiry Ag Rhissa ile röportaj yapıyordu.
Ambeiry Ag Rhissa, “Gittiler ve az sonra dışarıda garip bir ses duydum. Hemen dışarı koştum. Başı örtülü silahlı bir adam silahını doğrulttu ve bana içeri girmemi söyledi” dedi.

*Ajanslar, BBCtürkçe

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.