İstanbul Cervantes Enstitüsü’nde Meksika’nın zengin geleneklerinden “La Fiesta de los Muertos- Ölüler Bayramı” kutlanıyor

İstanbul Cervantes Enstitüsü’nde Meksika’nın zengin  geleneklerinden “La Fiesta de los Muertos- Ölüler Bayramı” kutlanıyor.

Türkiye’nin Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul  Cervantes Enstitüsü, 01 – 05 Kasım tarihleri arasında, bu yıl Meksika’lı  diva Chavela Vargas ve İspanyol senaryo yazarı ve yönetmeni  Luis  García Berlanga’ya adanmış  yeni Ölüler Sunağını  hazırlıyor.

12

Ölüler Bayramı ya da Ölüler Günü Meksika’nın  en popüler gelenekleri arasında yer alıyor. Kökeni Kolomb öncesi  Amerika’ya dayanan bu bayram, hiristiyan dini kutlamalarından Azizler  Günü ve Ölüler Günü’nün (01 ve 02 Kasım) bir karışımı  olarak, diğer Orta Amerika ülkelerine de yayılmış, sınırlarını  genişletmiştir. Örneğin  ABD`de yaşayan Meksika toplulukları  sayesinde, orada en tanınmışı olan Halloween “Cadılar Bayramı”  ile kimi zaman rekabet içerisinde kimi zaman birarada kutlanmaktadır.

Yeryüzü ve yeraltındaki varlık ve temsilcileri  biraraya getiren bu özel günden de anlaşılacağı üzere, Meksika  kültürü ölüm ile bağları güçlü ve farklı bir ilişkiye sahiptir.

Diğer ülkelerin Ölüler Bayramı’nın karanlık  atmosferinin aksine merhum akrabaları, arkadaşları, tanıdıkları  anma ve hatırlama; ölümün büyük gizemine yaklaşma ve hazırlanma,  ölümü yaşamın değiştirilmeyecek bir gerçeği olarak kabullenme  maksadıyla kutlanıla gelen oldukça renkli bir bayramdır. Bu anlamda  önemli olan ölmek değil, bilakis ölümden sonra kavuşulan ahiret  anlayışıdır.

Altar de Muertos “Ölüler sunağı” günümüzde  var olan diğer benzeri  gelenekler arasında öne çıkmaktadır.   Bir kişiye (akraba, arkadaş) adanmış farklı yükseklikteki küçük  bir tapınak ya da sunak, kadife çiçekler, şekerden kurukafalar,  mumlar, konfeti ve rahmetlinin sevdiği nesne ve gıdalarla donatılmaktadır.

Bu senenin sunağı şarkıcı Chavela Vargas  (1919-2012) ve  Luis García Berlanga´ya (1921-2010) adanmıştır.   Vargas Meksika müziginin en tanıdık isimlerinden biri (özellikle  Meksika’ya özel “ranchera” ve “bolero”) ve Mezoamerika’nın  popüler kültür efsanesidir. İspanyol yönetmen García Berlanga  ise İspanyol sinema tarihine imza atmış ünlü filmlerin yönetmenidir.

İstanbul’daki Meksika konulu etkinlikler yeni Meksika  sinemasi günleri ile Beyoğlu’ndaki Akbank Sanat Merkezi’nde Kasım  ayında 9 – 30  tarihleri arasında yer alacaktır. Bu seride Meksika’lı  yönetmenlerden  4 yeni filmi gösterilecektir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir