Atmosfere salınan karbondioksit (CO2) oranında ilk ‘daimi yavaşlama’ görüldü

Hollanda Çevre Değerlendirme Kurumu ve Avrupa Komisyonu’nun ortaklaşa yaptığı çalışmaya göre, küresel düzeyde atmosfere salınan karbondioksit (CO2) miktarının artış hızında ilk ‘daimi yavaşlama’ işaretleri görüldü.

Hava Kirliliği

BBCTürkçe servisinin çevirdiği çevre muhabiri Matt McGrath’ın haberinde, çalışmaya göre karbondioksit salımındaki artış hızı geçen yıl, 2000’li yılların ortalamasına kıyasla yarıdan fazla azaldı.

Artış hızındaki azalmanın başlıca nedenleri olarak ABD’de enerji üretiminde kaya gazının artan oranda kullanılması ve Çin’in hidroelektrik kullanımını yüzde 23 oranında yükseltmesi gösteriliyor.

Ancak ucuz kömür kullanımı sorunu sürüyor. İngiltere’de ucuz kömür kullanımının dörtte bir oranında arttığı belirtiliyor.

Rapora göre, geçen yıl atmosfere salınan karbon dioksit miktarı 34,5 tonla yeni bir rekora ulaştı.

Ancak küresel ekonominin yüzde 3,5 oranında büyümesine karşın, karbondioksit salımı yüzde 1,4 oranında yükseldi.

Ekonomik büyümeyle, karbondioksit salımının artış hızı arasındaki bağın da, daha az fosil yakıt kullanımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha çok devreye sokulması ve daha fazla enerji tasarrufuyla koptuğu vurgulandı.

‘İyi haber, ama yeterli değil’

Çalışmaya göre toplam karbondioksit salımının yüzde 55’ini üreten ABD, Çin ve Avrupa Birliği ülkeleri. Ancak raporda, bu ülkelerin üçünde de ‘kayda değer gelişmeler olduğu’ belirtiliyor.

Çin’in karbondioksit salımının geçen yıl yüzde 3 arttığı belirtilirken, bunun 2000’li yıllardaki yıllık yüzde 10’luk artışa göre önemli bir aşama olduğu söyleniyor.

Raporda, ABD’de kaya gazına geçişin devamı, Çin’in açıkladığı enerji planlarına uyması ve özellikle Avrupa’da yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı sürerse, karbondioksit salımı artış hızındaki yavaşlamanın kalıcı olabileceği vurgulanıyor.

Raporun yazarlarından Greet Maenhout, ‘Bu iyi bir haber, ama yeterli değil. Salım hala artıyor ve karbondioksit atmosferde 100 yıl boyunca kalıyor. Yani 2050’de 2 derecelik sıcaklık artışı hedefine hala yaklaşamıyoruz’ dedi.

Kaynak: BBCTürkçe

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.