Süryanilerin okul açmaları önünde fiilen hiçbir engel kalmadı

Ankara 13. İdare Mahkemesi’nin Lozan Anlaşması’na dayanarak Süryanilerin okul açabileceği yönünde verdiği kararla Süryaniler okul açmaları önünde fiilen hiçbir engel kalmadı

Süryaniler

Cumhuriyet tarihi boyunca resmen azınlık olarak kabul edilmeyen ve bu sebeple okul açmalarına izin verilmeyen Süryaniler hukuk mücadelesinde zafer kazandı.

Agos Gazetesi’nden Uygar Gültekin‘in haberine göre, Ankara 13. İdare Mahkemesi’nin Lozan Anlaşması’na dayanarak Süryanilerin okul açabileceği yönünde verdiği karara Milli Eğitim Bakanlığı itiraz etmedi. Böylece Süryanilerin okul açmaları önünde fiilen hiçbir engel kalmadı.

Hatırlanacağı üzere, İstanbul Beyoğlu Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na ana okulu açmak için başvuruda bulunmuş, ancak Milli Eğitim Bakanlığı Lozan’a atıfla sadece Ermeni, Rum ve Musevilerin okul açabileceğini belirterek bu talebe karşı dava açmıştı.

Dosyayı görüşen mahkeme, Süryanilerin okul açmasının önünde bir engel olmadığına hükmederek Milli Eğitim Bakanlığı’nın davasının reddetti. Milli Eğitim Bakanlığı, yasal süre dolmasına karşın Ankara 13. İdare Mahkemesi’nin kararına karşı itiraz etmedi.

Lozan’a atfen tarihi karar

Ankara 13. İdare Mahkemesi, kararında Lozan Anlaşması’na dikkat çekmiş ve Anlaşma’nın 40. Maddesi’ne vurgu yapmıştı. Bu maddede şu hüküm yer alıyor:

“Müslüman olmayan azınlıklara mensup Türk vatandaşları, hem hukuk hem de uygulamada diğer Türk vatandaşlarına uygulanan aynı muamele ve güvencelerden yaralanacaklardır. Bunlar özellikle giderleri kendilerine ait olmak üzere her türlü hayır kurumlarıyla dinsel yada sosyal kurumlar, her türlü okullar ve buna benzer öğretim ve eğitim kurumları kurmak, yönetmek ve denetlemek, buralarda kendi dillerini serbestçe kullanmak ve dini ayinleri serbestçe yapmak konularında eşit hakka sahip olacaklardır.”

Önümüzdeki yıla yetişecek

Mahkeme kararının ardından Süryaniler okul açmak için çalışmalara başladı. Okulun açılması için komisyon kuran Süryani Ortodoks Vakfı Yönetimi, ilk olarak anaokulu açacak. Kararın geç çıkması ve hazırlıkların uzun sürecek olması nedeniyle bu öğretim yılına yetişmeyen

Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Evgil Türker, Midyat’a ilkokul açılması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduklarını söyledi.

Manastırlarda zorlu eğitim serüveni

1928’de kapanan son Süryani okulundan sonra ilk kez okul açabilecek olmalarının Süryani toplumunda büyük sevinç yarattığını belirten Susin, yıllardır Süryanicenin yaşaması için çok sıkıntı çektiklerine dikkat çekerek;

“Özellikle Midyat ve çevresinde, yoksul çocuklar, okuldan döndükten sonra manastırlarda kalırdı. Manastırlarımız yurt işlevi görürdü. Orada okuldan kalan zamanlarda Süryanice dersler verilirdi. Diyakoslarımız, rahiplerimiz ders verirdi. Metropolitlerimiz yardımcı olurdu. Tabii çoğu zaman kovuşturmalara maruz kaldık. Deyrulzafaran, Mor Gabrielgibi tarihi ibadet kurumlarımız bu yüzden çoğu kez kovuşturmaya uğradı. Manastırların bile kapanma tehlikesi altında olduğu zamanlarda okul açmak kimsenin aklına gelmedi tabii. Aslında yasaya aykırı bir durum yok. Şimdiye kadar böyle zorlu ve sıkıntılı imkanlarla kör topal bugüne getirdik. Kabul edilemez bir durumdu. Düşünün, 5500 yıllık bir dili öğretemiyorsun. Bu dilin mutlaka yaşaması gerekiyor ve kurumsal bir eğitim süreci olmadan bu mümkün değil. Yok olmaya mahkûm olacaktı. Tarih boyunca sadece teoloji değil, pek çok konuda önemli çalışmalar yapılmış, bu toprakların en iyi eğitim kurumlarını Süryaniler var etmiştir. Bu dilin ölüp gitmesine kimse razı olmadı.”

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir