Obama, Ruhani ile telefon görüşmesi yaptı

ABD-İran dışişleri bakanlarının görüşmesinden sonra tarihi bir adım da iki ülkenin liderlerinden geldi. ABD Başkanı Obama, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile telefon görüşmesi yaptı.

ABD-İran ilişkileri, cuma günü iki lider arasındaki telefon görüşmesinden sonra bir adım daha ileri gitti. Obama ve Ruhani’nin görüşmesi, onlarca yıl önce gerçekleşen İran İslam Devrimi’nden bu yana iki ülke liderleri arasındaki ilk görüşmeydi.

Deutsche Welle Türkçe servisinde yer alan haberde, Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenleyen Obama, telefon görüşmesini doğruladı. Obama, “İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile biraz önce telefonda konuştum” ifadelerini kullandı. Görüşmede, İran’ın nükleer programı konusunda bir anlaşmaya varılmasına yönelik devam ettirdikleri çabaları ele aldıklarını kaydeden Obama, “New York’ta söylediklerimi Cumhurbaşkanı Ruhani’ye de tekrarladım. İleriye doğru yol almada önemli engeller çıkacak olmasına ve başarının hiçbir şekilde garantisi olmamasına rağmen, kapsamlı bir çözüme ulaşabileceğimize inanıyorum dedim” şeklinde konuştu.

Obama, “Cumhurbaşkanı Ruhani ve ben, bir anlaşmaya varmak için Altılar Grubu ülkeleriyle koordinasyon içinde ve hızlı biçimde çalışmaya devam etmeleri için ekiplerimize talimat verdik” dedi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin İran’ın asla nükleer silah geliştirmeyeceğini belirttiğine dikkat çeken ABD Başkanı, “İran’ın yükümlülüklerini yerine getirmesi bağlamında, İran halkının barışçıl nükleer enerjiye erişim hakkına saygı duyduğumuzu net biçimde ifade ettim” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinde yayınlanan bir bildiride de görüşme hakkında bilgi verildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin İnternet sitesinde “İki devlet başkanı nükleer sorun konusunda hızlı bir karar ve diğer sorunların çözümü için yolun açılması, ayrıca bölgesel sorunlarda işbirliği gibi konularda siyasi irade konusunda görüş dile getirdiler” denildi. Telefon görüşmesinin Ruhani havaalanına gitmek üzereyken yolda gerçekleştiği belirtildi. Görüşme talebinin Ruhani’den geldiği kaydedildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir