Belgesel Önerisi|| Çöpte Dostoyevski buldum

Çöpte Dostoyevski buldum

 

ÇÖPTE DOSTOYEVSKİ BULDUM (RECYCLING LIFE I Found Dostoyevsky in the Garbage) from VTR Araştırma Yapım Yönetim on Vimeo.

Belgesel Film (Documentary Film)

Dünyanın her yerinde sokakta yaşayan ve çalışan çocuklar şehirlerin ‘sorun’ları, “istenmeyen görüntüleri”, “hayaletleri”… Onların varlığı ancak özensiz basın haberleri ile gündeme gelebiliyor. Şehrin ‘gerçek sahipleri’ olarak tedirgin oluyoruz ve onlar bu halimizi hep hissediyorlar. Aramızda hep mesafe oluyor. Oysa bu çocuklar yanı başımızda ‘insan’ olduklarını fark etmemizi bekliyorlar.

“Çöpte Dostoyevski Buldum” sokakta yaşayan çocukların bu “insan halleri” üzerine…
Hem bize hem de onlara umut verecek bir sokak çocuğunun, Oktay Çetinkaya’nın, hayat öyküsü üzerine…

Oktay, dilencisinden hurdacısına, çöpçüsünden tinercisine kadar sokakta yaşayan herkesin bir karışımı; çünkü o da dilencilik yapmış, çöp toplamış, kâğıt satmış, sokakta köpeklerle koyun koyuna uyumuş. Sokakta yaşanan her olayın hayatında bir yeri, hafızasında bir hikâyesi var. Oktay, bu kara saçlı, kara gözlü genç adam her şeye rağmen hayattan vazgeçmemiş. İstanbul’a uzanan hayatı Adana, Tarsus, Ortaca, Kuşadası sokaklarının ve çöplüklerinin pek çok anısına tanık.

Yaşamı, İstanbul’da tanıştığı öğrencilerle ve kâğıt toplarken çöpten bulduğu kitaplarla değişmiş. Okumaya, sonra da kitapları biriktirmeye başlamış.
Bir sahaf dükkânı açması hiç de kolay olmamış.

Şimdi İstanbul’da, aradığınız her türlü kitabın bulunduğu bir sahaf dükkânı var. Araştırmacıların, gazetecilerin, üniversite öğrencilerinin, akademisyenlerin uğrak yeri… Ama aynı zamanda sokak çocuklarının da. Çünkü Oktay arkadaşlarından asla vazgeçmemiş. Artık sokakta yaşamasa da onları koruyan, kollayan en önemlisi de onları anlayan bir ‘ağabey’.

Oktay’ın hikâyesi, sokakta yaşayan-çalışan çocuklarla ilgili algılarımızı yeniden gözden geçirmemizi sağlayacak yeni kapılar aralıyor. Belki de bilmediğimiz ya da görmediğimiz olguları açığa çıkarıyor. Sağduyusu ile hayatını yoktan var eden bu gencin hikâyesi, sorunun tüm taraflarına umut veriyor.

1. bölüm:
2.bölüm
3.bölüm
4.bölüm

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir