2013 İnternet Site Engellemeleri Hukuku Çalıştayı (IYD’13) 9 Ekim’de İstanbul’da

Tüm İnternet Derneği (TİD) tarafından düzenlenen “2013 İnternet Site Engellemeleri Hukuku Çalıştayı (IYD’13)” öncesindeki hazırlık toplantılarının ilki İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile 9 Ekim 2013’de gerçekleştirilecek. IYD, 2007’den beri düzenleniyor.

Engellemeler
İnternet, bir yandan yaşamımızın vazgeçilmezi olurken, diğer yandan pek çok tartışmanın da yüksek sesle dile getirildiği görülüyor. Bunların başında ise İnternet erişim engelleme kararları geliyor. İnternetin özgür, yani sınır tanımaz olduğunu düşünenlerin sayısı çok olsa da, uygulamada haklı ya da haksız nedenlerle İnternet sitelerinin engellendiği bir gerçek. Ülkemizde site engellemesi başta 5651 sayılı yasa olmak üzere çeşitli hukuksal düzenlemeler kapsamında yapılabiliyor.

Site engellemeleri bazen haklı nedenlerle bile olsa kullanıcıları tedirgin ediyor ve tepkiler oluşmasına neden oluyor. Tüm İnternet Derneği, çalışma konuları arasında bulunan “İnternet Site Engellemeleri”nin hukukunun detaylandırılması, derinleştirilmesi ve bu konuda hukuki-devlet mercileri ile kullanıcılar arasında işbirliğinin yükseltilmesi amacıyla, çeşitli kuruluşlarla birlikte çalıştaylar düzenliyor.

IYD’13 çalıştayının yıl sonunda yine “kamp” şeklinde yapılması planlanıyor. Ancak konuların çeşitlenmesi, kapatılma nedenlerinde daha ince detayların ortaya çıkmış olması nedeniyle İstanbul ve Ankara’da iki ön hazırlık toplantısı yapılması planlanıyor. Ön hazırlık toplantılarının ilki 9 Ekim 2013’de İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesinde düzenlenecek. Tam gün sürecek olan toplantı bir “arama konferansı” formatında, öğleden önce sorunların tespiti ve gruplandırılması, öğleden sonra oluşturulacak çalışma grupları yoluyla tespit edilen sorunlara çözüm oluşturulması şeklinde gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili olarak Tüm İnternet Derneği (TID) Başkanı Füsun Sarp Nebil şu açıklamada bulundu:

“Bu çalıştayları 2007’den beri düzenliyoruz. Bugün engellemelerin hukuka daha uygun hale gelmesinde, bu çalıştayların ve katılanların payı büyüktür. Örneğin daha önceleri engellenen sitelere sadece “mahkeme kararı ile kapatılmıştır” yazılırdı. Bu da sitenin kararı bulana kadar çok zorluk çekmesine neden olurdu. Bugün bu kararın tarih ve numarası belirtiliyor. Bu önceki bir çalıştayın çözüm önerileri arasındaydı. Diğer yandan çalıştay hukukçular, kanun yapıcılar ve internet camiası arasında bir arayüz oluşturuyor. Her taraf, diğerlerinin neden ve düşüncelerini öğreniyor. Bu açıdan da önemli bir etkinlik. İlgili olanların katılmasını bekliyoruz.”

Bahçeşehir Üniversitesi adına ise Yrd.Doç.Dr. Elif Küzeci şunları söyledi :

“Türkiye’de İnternet kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Bu durum kaçınılmaz olarak pek çok hukuksal soruyu ve sorunu da beraberinde getiriyor. Bu kapsamdaki en önemli konulardan biri ise şüphesiz İnternet erişim engelleme kararlarıdır. Konunun özellikle temel insan haklarından biri olan düşünceyi açıklama özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi büyük önem taşır. Bu noktada farklı kesimlerin konuya ilişkin görüş, öneri ve eleştirilerini dile getirmesi, Türkiye’deki uygulamaların sağlıklı bir şekilde gelişmesi açısından son derece önemlidir. Çalıştayın böyle bir katkı sağlamasını umuyoruz”.

Ön hazırlık toplantısında gündem yapılmayacak; FSEK nedeniyle engellemeler, rekabete yönelik durumlar, 5651’in kapsamı, kişisel haklar ve mahremiyete aykırılık durumları ve bu durumların yarattığı manevi ve maddi sorunlar, makul şüphe ve son olarak da siber suç sözleşmesi gibi konular üzerindeki düşünceler ve çözümler, toplanan kişilerin talepleri çerçevesinde konuşulacak.

Toplantıya katılım ücretsiz olacak, kahve-çay ikramı yapılacak; ancak yer sıkıntısı nedeniyle kayıt olunması gerekiyor.

İnternet Siteleri Engelleme Hukuku Çalıştayları 2007’den Beri Yapılıyor

Tüm İnternet Derneği (TİD), 2007’den bu yana, çeşitli kurumların işbirliği ile bu konunun taraflarını bir araya getirdiği çalıştaylar düzenliyor. İnternet savunucuları, avukatlar, savcı, hakim ve olayın tarafı olan başta TİB olmak üzere çeşitli devlet kurumlarından gelen katılımcılar, sorunları önce ortaya koyuyor, sonra bu sorunları detaylandırarak, çözüm oluşturmaya çalışıyor.

Çalıştaylar Sapanca, Kartepe ve Ankara gerçekleştirildi. İstanbul’da ilk defa yapılıyor olacak.

Bu toplantıların getirdiği yararları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Karar verici makamdakilerin (savcı-hakim-TİB) ; site engellemelerinde kullanıcıların neler yaşadığını anlamaları yani bilinçlendirilmeleri.
  • Sitelerin engelleme kararlarının düşünülerek verilmesi ve azalması (ilk madde kapsamında kullanıcıların zarar görmemesi için sitenin uyarılması).
  • Bu konuda kullanıcıların bilinçlendirilmesi gerektiğinin anlaşılması (internet üzerinden küfür edilmesinin etik tarafının anlaşılması gibi)
  • Sürecin hukuki yönüne dair bazı kazanımlar (örneğin engellenme durumunda, sitelerde hangi mahkemeden engelleme yapıldığının ön sayfaya yazılması (böylece site sahipleri, hangi mahkeme diye ararken zaman kaybetmemiş oluyorlar).

Toplantıya kayıt olmak için calistay@turk.internet.com mail adresine başvurmanız yeterli olacaktır. Yer sınırı nedeniyle ilk gelen 100 kişi kayıt olabilecektir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir