İran Nükleer Programla İlgili Müzakerelere Hazır

Suriye’nin kimyasal silah kullanımını yasaklayan sözleşmeye taraf olmasını memnunlukla karşıladıklarını söyleyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer programla ilgili müzakerelere de başlamaya hazır olduklarını söyledi.

Hasan Ruhani -www.trtturk.com.tr

Hasan Ruhani, ülkesinin nükleer programı konusunda “bir takvim çerçevesinde ve sonuç almaya yönelik” müzakerelere başlamaya hazır olduklarını,  “Tahran, karşılıklı güven oluşturmak ve karşılıklı belirsizlikleri ortadan kaldırmak için, derhal tam şeffaflıkla müzakerelere başlamaya hazır.”dedi.

Amerika’nın New York kentinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na (BM) hitap eden Hasan Ruhani, İran’a yönelik yaptırımların şiddet içerdiğine de  değindi.

BBC’nin haberine göre, Hasan Ruhani, konuşmasında Suriye’nin kimyasal silah kullanımını yasaklayan sözleşmeye taraf olmasını memnunlukla karşıladıklarını belirtti ve bu silahların kullanılmasını kınadı.

“Hayali bir İran tehdidi”

Hasan Ruhani konuşmasında hayali bir “İran tehdidinden” söz edildiğini belirterek şöyle devam etti:

“İran ne bölgesi ne de dünya için bir tehdit oluşturuyor. İran’ın güvenlik ve savunma doktrininde nükleer silah ya da diğer kitle imha silahlarının yeri yok.”

“Bu bizim, dini inançlarımıza ve ahlaki yargılarımıza ters. Ulusal çıkarlarımız, İran’ın nükleer programıyla ilgili makul kaygıların bertaraf edilmesini gerektiriyor.”

Barack Obama’dan Ruhani’ye destek

ABD Başkanı Barack Obama, bu konuşmadan önce Ruhani’nin ılımlı söylemini cesaret verici bulduğunu belirtti. Obama, Genel Kurul’daki İran’ın nükleer programıyla ilgili anlaşmazlığın çözümü için diplomatik yaklaşımın sınanması gerektiğini belirtti.

Bu yılın başlarında seçilen Ruhani uluslararası ilişkilerinde daha açık bir siyaset izleme taahhüdüne bulunmuştu.

İran, uranyum zenginleştirme programının elektrik enerjisi üretme amaçlı olduğunu söylüyor. Ancak ABD, İsrail ve bazı müttefikleri, İran’ın nükleer silah peşinde olduğunu öne sürüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir