Dokunmatik Modern Sanat!

İstanbul Modern, kentin işlek noktalarına 13 adet dokunmatik ekranlı panel ve müze içine 32 adet tablet bilgisayar yerleştirme projesinde sona geldi. Çağa ayak uyduran uygulama modern sanata dokunabilirsiniz diyor.

Karaköy
Viladislav Serkan Zuev
info@dagmedya.com

Çağdaş Sanat

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), tarafından desteklenen “İstanbul Turizminin Yeni Çekim Alanı: Çağdaş Sanat” projesi kapsamında şehrin işlek noktalarına ve İstanbul Modern’e 13 adet dokunmatik ekranlı panel ve müze içine tablet bilgisayarlar yerleştiriliyor.

Kabataş, Kadıköy, Beyoğlu gibi İstanbul’un kilit noktalarında ve İstanbul Modern’de konumlandırılan bu dokunmatik paneller ve tabletlerle İstanbul Modern’in sergi, etkinlik ve ücretsiz eğitim programları hakkında her türlü bilgiye kolaylıkla erişebilecek. Türkçe ve İngilizce olarak sunulan içerikte; İstanbul Modern’e nasıl ulaşabileceği, müzenin çalışma saatleri gibi genel bilgilerin yanında güncel sergiler, o gün ya da istenilen bir tarihte düzenlenen etkinlikler ve eğitimler hakkında bilgi alınabilecek.

Viladislav Serkan Zuev/Karaköy-Dağ Medya

Viladislav Serkan Zuev /Karaköy-Dağ Medya

Böylece potansiyel ziyaretçiler İstanbul Modern hakkında daha kapsamlı bilgiye ücretsiz ve interaktif olarak ulaşabilecek.

Bundan yaklaşık bir sene önce ilk adımları atan İstanbul Modern ,İstanbul Kalkınma Ajansı(İSTKA) tarafından desteklenen ‘’İstanbul Turizminin Yeni Çekim Alanı:Çağdaş Sanat’’ projesiyle kentin işlek noktalarına ve İstanbul Modern’e 13 adet dokunmatik ekranlı panel ve müze içine 32 adet tablet bilgisayar yerleştirme projesinde sona gelindi!

Gelişen teknoloji aracılığıyla artık İstanbullu ve İstanbul ziyaretçileri İstanbul’un 13 farklı noktasında Modern Sanat’a dokunabilecek.Proje kapsamında İstanbul Modern sergi salonlarına be kütüphanesine de normal bilgisayarlar ile akıllı tabletletler eklenmiş.İstanbul Modern Sanat Müzesi Genel Müdürü Çiler Yıldız bu konuda şöyle diyor”Kütüphanemiz öğrencilerin sık ziyaret ettiği önemli bir nokta.”

Ve ekliyor;”Projenin henüz yeni hayata geçmiş olmasına rağmen İstanbul Modern’de şimdiden kullanılıyor olması çok güzel bir duygu.Geçen sene ücretsiz atölye ve segilerimize yaklaşık 50 bin genç katıldı.Zaten İstanbul Modern’in ziyaretçi kitlesi genelde 25 yaş altı ve bu insanlar dokunan nesil.”

İstanbul Modern adına yakışır bir biçimde teknolojiyi yakından takip ediyor ve kullanıyor.Bunun en basit örneklerinden biriside QR kodlarını 2010 yılından bu yana kullanıyor olması.

İstanbul’un 13 noktasına yerleştirilen ve Türkiye müzelerinde bir ilk olan akıllı kiosklarda yabancı ziyaretçiler düşünülmüş ve hemen ana ekranda menü dili seçimi önemsenmiş.Kiosklarda İstanbul Modern Müzesinin günlük etkinliklerinin yanı sıra;etkinlik takvimi,etkinlikler hakkında detaylı bilgiler,ulaşım bilgileri İstanbul Modern mağzası,kütüphanesi ve üyelik hakkında detaylı bilgiler yer alıyor.Dokunmatik ekranlı dijital panellerin yerleştirilecekleri yerler şöyle;Sultanahmet Meydanı,Kadıköy(Karaköy-Eminönü-Kabataş İskelesi),Havalimanları,Kabataş,Beyoğlu Tünel ve Galata Kuledibi,Kanyon AVM ve İstanbul Modern Sanat Müzesi.Yeni dijital panellerle sanat adeta sokaklara taşınıyor.

Akıllı tabletlerin İstabnul Modern Müzesinde yer almasıyla katologların yıpranıp kötü görüntü oluşturmaması ve ziyaretçilerin daha kolay bir şekilde istediklerine erişim olanağı sağlıyor.Ayrıca zamanla müzenin birçok kataloğunada bu tabletlerden ulaşılabilecek.

Buradan uygulamayı izleyebilirsiniz..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir