Rusya hükümeti: BM denetçileri Suriye’ye geri dönüyor

Ruya hükümeti, BM denetçilerinin Suriye’ye tekrar gideceklerini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, denetçilerin Han el-Assal, Şeyh Maksud ve Sarakeb’de meydana geldiği iddia edilen kimyasal saldırı iddialarını yerinde inceleyeceklerini söyledi.

BM denetçileri, 21 Ağustos tarihinde Şam’ın bir banliyösünü hedefleyen kimyasal silah saldırısı nedeniyle sözkonusu yerlerde incelemeler yapamamıştı.

Bu yerlerdeki gerçekleştiği öne sürülen kimyasal silah saldırılarının 21 Ağustos’tan önce meydana geldiği iddia ediliyor.

Denetçiler, geçen hafta yaptıkları açıklamada, Şam’ın Guta banliyösünde sarin gazı kullanıldığının kesinleştiğini duyurdu.

BM denetçilerinden, Guta’nın doğu ve batı mahallelerini vuran sarinli top mermilerinin kimler tarafından atıldığını tespit etmeleri istenmedi.

Batılı hükümetler, yüzlerce kişinin ölümüne yol açan bu saldırının ancak Beşar Esad yönetimine bağlı güçler tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini öne sürüyor.

Rusya’nın desteklediği Suriye hükümeti ise, kimyasal silahın isyancılar tarafından kullandığını iddia ederek, ortada kendilerini suçlayıcı tek bir kanıt bulunmadığını söylüyor.

NE OLMUŞTU?

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında varılan anlaşma kapsamında Suriye’ye elindeki kimyasal silahların listesini bu örgüte teslim etmesi için Cumartesi’ne kadar süre tanınmıştı.

Suriye’nin elinde bin ton kadar zehirli gazı olduğu tahmin ediliyor.

ABD ve Rusya arasındaki anlaşma bu silahların 2014 ortasına kadar imha edilmesini öngörüyor.

OPCW’den yapılan açıklamada, “Suriye hükümetinden kimyasal silah programıyla ilgili beklenen bilgileri aldığımızı teyit ederiz. Teknik sekreterya bu verileri inceliyor” denildi.

Pazartesi günü Birleşmiş Milletler, 21 Ağutos’ta Şam yakınlarında yüzlerce kişinin öldüğü saldırıda kimyasal silah kullanıldığını doğrulamıştı.

Raporda kimyasal silahın kim tarafından kullanıldığına dair bir hüküm yer almıyor. Fakat ABD, İngiltere ve Fransa saldırıyı ordunun gerçekleştirdiğini savunuyor. ABD, bu nedenle Suriye’ye müdahale tehdidinde bulunmuştu.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ise, saldırıdan isyancıları sorumlu tutuyor. Şam’ın müttefiki Rusya da saldırının isyancıların bir provokasyonu olduğuna ilişkin güçlü işaretler olduğunu savunuyor.

Beşar Esad yönetimine karşı Mart 2011’de başlayan ayaklanmada 100 bin’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Savaş nedeniyle milyonlarca kişi ülkeyi terk etti. Bu kişilerin çoğu komşu ülkelere sığındı.

Milyonlarca kişi de evlerini terk ederek ülkenin başka bölgelerine gitmek zorunda kaldı.

ABD ve Rusya’nın anlaşması kimyasal silahların imhasını denetlemek üzere Kasım’da Suriye’ye uzmanların gönderilmesini öngörüyor.

OPWC’nin başlıca üyeleri arasında silahların imha takvimine konusunda yakında bir oylama yapılması bekleniyor.

Örgütün plan üzerinde uzlaşmasından sonra BM Güvenlik Konseyi’nin onayını arayacağı belirtiliyor.

BBCTÜRKÇE

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir