‘Lindy Hop uzun süreler yapılmamış bir dans yani nerdeyse 30-40 sene…’

İstanbul Lindy Hoppers Ekibi İle Özel Röportaj|

”Swing dans her şeyden önce gösteri sanatından ziyade sosyal danstır. Balo salonlarına gelmeden evvel genel evlerde dans edilirdi. Bir eğlence, alt kültür dansıdır.”


Beyoğlu
Bir Delinin San’Art Köşesi

Ece Işık  / 
@queenviolett / info@dagmedya.com


Ece Işık: İstanbul Lindy Hoppers’ın açılış sürecinden ve geçmişinden bahseder misiniz ?
Banu Birecikligil: İstanbul Lindy Hopper’s 2007 Sonbahar’dan beri var. Başlarda 2-3 kişi ile başlayan ufak bir oluşumdu, yavaş yavaş insanlar dahil oldukça zaman içerisinde büyüdü. İlk başta kendi aramızda dans bir paylaşımıydı diyebilirim. Sonrasında öğrendiğimizi paylaşmak, arkadaşlarımızdan öteye sınıf açmaya geçti. O zamanlarda stüdyo kiralayıp sınıflar açtık. Uzun zaman Depo Dans kafe ile çalıştık. Bu dansı seven bir kaç arkadaştan ilk sınıfımızı açtığımızda bu kültürü yaşamak ve yaşatmak isteyen 20 kişilik bir grup elde ettik. 1 sene içerisinde 50 kişilik daha büyük bir gruba ulaştı o süre içerisinde ilk Lindy Hop derslerini verdik. İstanbul’da ilk sosyal dans gecelerini düzenledik.

Lindy Hopper's Prova- Fotoğraf: Ece Işık /Dağ Medya

Lindy Hopper’s Prova- Fotoğraf: Ece Işık /Dağ Medya

…..Dans etmek için öğretmek istedik. Çünkü dans etmeyi çok istiyorduk.

Banu Birecikligil ve Murat Öztürk Fotoğraf: Ece Işık
Murat Öztürk: Karakteristik olarak fanatiklik oluşturan bir dans. İlk yıllarımızda danstan başka hiçbir şey konuşamıyorduk. İlk dönemler epey böyle vakit geçirdik. Çok fazla dans etmek ve bu dans kültürünü yaşatmak istiyorduk. Dans etmek için öğretmek istedik. Çünkü dans etmeyi çok istiyorduk. Uluslararası festivaller önemli bir ayağı bu dansın. Bunu değerlendirmek bizim gelişimimiz için de çok önemliydi. Uluslararası festivallere katıldık, uluslararası hocaları çağırdık bu şekilde de kendimizi geliştirdik.

‘Böyle bir dans var diyebilecek insan çok azdı’

E.I: Sayılı mekanlar arasındasınız. Peki Lindy Hop için çok fazla talep var mı ? 
Banu Birecikligil: Evet 2 stüdyo var şu an ama bu sayı artıyor gün geçtikçe. Ben 2005 senesinde bu danstan haberdar oldum ve 2 sene hiçbir şey yapamadım. Çünkü kendim öğrenemedim, o zaman youtube’da yoktu, bilen birine ulaşmakta zordu. Bu dansı merak edip, araştırıp gelen insanlar var. Böyle bir dans var diyebilecek insan çok azdı o zaman. Bize katılan insanlar çok çekirdek grup halen ama onlarda araştırarak gelmişler buraya.
Lindys Hoppers Dans Geceleri/ http://www.istanbullindyhoppers.com/

Murat Öztürk:
O zamanlar sosyal dans geceleri çok fazla olamıyordu. İnsanların dansla karşılaşacağı ortam yoktu. Ancak şimdi haftanın 3-5 günü, geniş katılımlı sosyal dans geceleri oluyor. Bu gecelere de arkadaş, eş, dost gelince ilgi duyuyorlar ve katılım artıyor tabi.
“Kimse yapmıyor, çok yalnızım, nasıl yapacağım, kimseyi bulamıyorum” gibi sıkıntıları biz de başta yaşadık.
EI: Türkiye’deki gelişmeleri hem organizasyon, hem de dans açısından yurt dışı ile kıyaslayabilir misiniz ?
Banu Birecikligil: Aslında her yerde aynı şekilde başlamış diye anlatılıyor. Lindy Hop uzun süreler yapılmamış bir dans yani nerdeyse 30-40 sene yapılmamış diyebiliriz. O yüzden dansı yeniden canlandıran, dansı fark edip ‘ben bunu yapmak istiyorum’ diyen birileri mutlaka oldu. Öncelikle İsveç’te, Amerika’da eş zamanlı olarak 80’lerde öncü ve gönüllü olarak; bu işi amatör ruhla başlatan ve bunu öncelikle arkadaş çevresi ile daha sonrasında geniş kitleye yayan insanlar. O açıdan bütün ülkelerin hikayeleri hemen hemen aynı. Yeniden canlanan yerlerde çok sıkıntılı başlıyor bu süreç. “Kimse yapmıyor, çok yalnızım, nasıl yapacağım, kimseyi bulamıyorum” gibi sıkıntıları biz de başta yaşadık.
İstanbul Lindy Hopper’s 2007 Sonbahar’dan beri var
Tam ekran yakalama 24.09.2013 175634                                         *Dans Derslerine Nasıl Katılabilirim Klavuzu.
 
EI: 30-40 sene bu dansın kesintiye uğraşmış olmasını neye bağlıyorsunuz ?
Banu Birecikligil: Sanat akımının değişmesine. Swing dans o zamanın popüler kültürü iken; bu popüler kültürün değişmesi buna sebep olmuştur Zaman değişince müzik değişiyor, dans etme tarzınız değişiyor.Balo salonlarındaki çift danstan, bugün tek başına dans etmeye giden bir süreç var ve her jenerasyon bir önceki jenerasyonu reddeder. Yani kimse annesi, babası gibi dans etmek istemez. Eğlence hayatı tekdüzeleşebiliyor. Bu sonunda bir açlık doğuruyor. Bir yerden sonra farklı şeyler aramaya başlıyor insan. Beraber dans etmek bambaşka bir kalite, keyif veren bir şey. Yeniden geriye bakıp Caz’ı, Swing’i dinlemek ayrı bir kalite. Mutlaka dönüyor kültür zaten. Hiçbir şey çok yeni değil artık. O açıdan bence bir ihtiyaç bu insanların sosyalleşebilmesi içinde farklı bir ortam doğuyor.
“…Beraber dans etmek bambaşka bir kalite, keyif veren bir şey. Yeniden geriye bakıp Caz’ı, Swing’i dinlemek ayrı bir kalite.”
ilh
Murat Öztürk: Rock’n Roll dansının yaygınlaşması; swing dansın duraklama sebeplerinden biri. Rock’n Roll, Lindy Hop’a göre daha dinamik, daha hızlı bir dans, gençliği daha çok cezbediyor.Tekrar başlamasına neden olarak ta şunu söyleyebilirim; müzik çok güçlü bir müzik. İnişleri, çıkışları, kendi içinde rengi, dalgalanmaları çiftli danslar arasında dansçıya en zengin çağrışımları yaptıran müziklerden biri.
EI:Lindy Hop için dansın başlangıç noktası kendini bırakmak mı ? Yoksa müziğin ritmi- aritmatiği mi ?
Murat Öztürk: Önemli bir soru bence. Bu dans sokak dansı, bedenin rahat olması çok önemli. Rahat hareket edebiliyor olmak çok önemli, katı kuralları olan bir dans değil. Rahat olmak ve ritmin içinde karşılıklı uyum sağlayabildiğin sürece yapabileceğin şeylerin sınırı yok.
Lindy Hoppers2

EI: Swing dans çeşidine göre ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Banu Birecikligil: Düz sneaker tarzı ayakkabı yeterli aslında ama biraz daha ileri seviyede topuklu ayakkabı ile de dans edilebilir.Eski dansçılara da baktığımızda hep bez ayakkabı ile dans ettiklerini görürsünüz ayakkabıların altı bildiğiniz lastiktir. 30’larda ilk çıkmış zaten o tarz ayakkabı. Converse ben sanıyordum ki 80’lerde çıktı meğer kaçıncı retrosunu yaşıyormuş.

Makosen ayakkabı da bu dansa uygun erkek ayakkabısı. Dediğim gibi bayanlar o dönemin biraz daha kalın topuklu, çok yüksek olmayan ayakkabıları tercih etmişlerdir. Balboa‘da da yaptığımız dansta biraz topuklu ayakkabı var çünkü  Tango da olduğu için birbirine dayanan enerjisi var ama lindy hop çok dışarı doğru dönen bir enerji olduğu için genelde çok dinamik oluyoruz o yüzden düz tabanı tercih ediyoruz.
Tam ekran yakalama 24.09.2013 180026
                                                                  * Dönem kıyafetleri, kunduraları..

 

EI:Türkiye’de çiftli danslarda sizce şu an en popüleri hangileri diyebiliriz ?
Banu Birecikligil: Tango ve Salsa (Murat Öztürk ‘şimdilik’ diyor ve gülüyoruz.)
EI: İnsanlar İstanbul Lindy Hoppers’a daha çok hangi sebeple geliyorlar. Sosyal ortamlarda bulunmak için mi? Hobi edinmek için mi ? Yoksa ciddi anlamda profesyonel olmak için mi ?
Banu Birecikligil: İlk söylediğiniz daha ağırlıklı ama bu dans eğlenceli bir dans o yüzden içinde olmayı tercih ediyorlar. Profesyonellikten ziyade müziği ve dansın dinamiğini sevdikleri için, bu sosyal çevrede olmak insanları cezbettiği için geliyorlar.
İLH teras             *İstanbul Lindy Hoppers Teras / Fotoğraf: Ece Işık

EI: Swing dans edebilmenin öğrenim süreci nedir ?

Banu Birecikligil: 2-3 dersten sonra sosyal dans gecelerinde dans edebilecek duruma geliyorlar. Birkaç figürle bile bu danstan keyif almak mümkün. İyi dans edebiliyor olmak için 1-2 sene, profesyonel olmak için 3-5 sene kadar gerekebiliyor. Daha detaylı bilgi için İstanbul Lind Hoppers Youtube, Facebook Pinterest, Blogspot ve resmi web sitesi adreslerini ziyaret edebilirsiniz.
Bu dansın dönemleri ise şöyle..

Lindy Hop,
1920’li yılların ortasında başlayıp 1940’lı yılların sonlarına kadar devam etmiş bir dans çılgınlığıdır. 1980’lerde yeniden canlanıp hızla yayılmaya başlamıştır.

Tam ekran yakalama 24.09.2013 182903

 

Swing Dönemi,
Cazın altın çağı olarak kabul edilir. Caz ile dansedildiği, büyük orkestralar ile beraber anılan bir dönemdir. Lindy Hop ise bu müzikler eşliğinde yapılmış, swing ailesinden, Harlem kökenli, Afro-Amerikan bir sokak dansıdır.

Tam ekran yakalama 24.09.2013 182906

 

Swing Dansları

Charleston ve Breakaway gibi daha erken dönem swing danslarından gelişen Lind Hop, bu dansların öğelerini içinde barındırır.

Tam ekran yakalama 24.09.2013 182908

Kökler

Lindy Hop, Afrika dansları ve Avrupa partnerli dans geleneğinin harmanlanmasıyla ortaya çıkmıştır.

Tam ekran yakalama 24.09.2013 182910

*Katkılarından dolayı öncelikle İstanbul Lindy Hoppers ekibine ve röportaj kısmında destek veren Murat Soyışık’a teşekkür ederim.

*Düzenleme Hatice Şen./Dağ Medya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir