ITU:Türkiye Genişbantta 68ci,Mobil Genişbantta 78ci Sırada

Genişbantın benimsenmesi konusunda Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)  yeni bir rapor  yayınladı.  Her yıl yayınlanan bu raporun bu yılki teması genişbant internet erişimini evrenselleştirmek üzerine düşünülmüş. ITU raporunun hedefinde ise, dünya genelinde mobil genişbant ağlarının  büyüme hızı açısından sabit genişbant ağlarının  geride bırakması yer alıyor. Karşılaştırılmalı ülkesel genişbant istatistiklerinde Türkiye’nin 2012 yılına göre gerilediği  dikkat çekiyor.

 Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nin Genişbant Komisyonu tarafından hazırlanan 104 sayfalık raporu, 7 ana başlığa ayrılmış ve ilk bölümlerde mobil genişbant kavramının gelişimi, inovasyon üzerindeki rolü ve genişbant gelişiminin dünya genelindeki değerlendirmeleri yer alıyor. http://turk-internet.com sitesinden Çağdaş Aru’nu imzalı haberde, raporun mobil genişbanda özel bir vurgu yapılması ve insanlık tarihindeki en hızlı gelişen teknoloji olarak nitelenmesi, ITU’nun bu alana özel bir önem verdiğini göstermekte. ITU raporu, mobil genişbant gelişiminin önündeki en büyük engelinse spektrum verimliliği olduğunu açıklıyor ve verimliliğin mevcut talebi karşılamak için en az 10 kat artması gerektiğini söylüyor.
ITU raporu, genişbant erişimin evrenselleşmesi gerektiğini söyleyerek önemli bir noktaya da parmak basmakta zira internet kullanıcı sayısının 2013’te 2,7 milyara ulaşacağı öngörülüyor ve bu rakam toplam nüfusun neredeyse 2/3’ünün hala internet kullanmıyor olması demek. ITU, genişbant erişimin bir an önce yaygınlaştırılması ve bunun için de mobil genişbant gelişim hızının yavaşlamaması gerektiği görüşünde. Tabi bu açıklama aynı zamanda genişbant internetin “evrensel bir hizmet” olarak tanınmasının yolunu açması açısından da son derece önemli.

Raporun detaylarını, ilgili linke [1] tıklayarak inceleyebilirsiniz. Ancak Türkiye ile doğrudan ilgili kısımları soracak olursanız, öncelikle raporda birkaç farklı bölümde FATİH projesinin önemine dikkat çekildiğini söylememiz gerekiyor. İstatistikler bölümüne baktığımızda ise ülkemizin sabit geniş bant penetrasyonunda 100 kişi için 10,5 değeri ile tüm dünyada 68. sırada olduğunu görüyoruz. Dünya ortalaması 9,1 olarak verilmekte dolayısıyla ortalamanın az üstündeyiz. Ancak geçtiğimiz yılın raporunda [2] bu listede 7 basamak daha yukarıdaydık.

Mobil geniş bant penetrasyonunda ise 100 kişi için 16,3 değeri ile listede 78. sıradayız. Bu rakam geçen yıl 8,8’di ve 75. sıradaydık. Gelişmekte olan ülkeler içinde internet erişimine sahip hane halkı listelemesinde %47,2 değeri ile 128 ülke içinde 23. sıradayız (geçtiğimiz yıl 20. olmuştuk). İnternet kullanan birey oranına bakıldığında ise tüm dünya klasmanında 83 ve gelişmekte olan ülkeler klasmanında ise 38. olduğumuz görülmekte. Geçtiğimiz yıl bu sıralar 73 ve 32’ydi.

Özetle genişbant konusunda ülkemiz sınıfta kalmış durumda. IPv6 ile ilgili başka bir araştırmayı da bugün yayınlamıştık. Ona da bakarsanız, aynı şekilde nal topladığımızı göreceksiniz

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir