“Taraftarların yüzde 73’ü stadyumlarda şiddet görüyor”

Bahçeşehir Üniversitesi ve İKSARA Araştırma Şirketi işbirliğiyle yapılan “Sporda Şiddet ve Stadyum Güvenliği” araştırmasının sonuçları Türkiye’de taraftarların yüzde 73’ünün stadyumlarda şiddet gördüğünü ortaya koydu.

Bahçeşehir Üniversitesi ile İKSARA Araştırma Şirketi işbirliğiyle yapılan “Stadyum Güvenliği Araştırması”nın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. İKSARA Araştırma Direktörü ve New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Şirin tarafından yürütülen araştırmaya 1000 kişi katıldı. “Stadyum Güvenliği Araştırması”nın sonuçlarına göre Türkiye’de her 10 kişiden 7’si stadyumları güvensiz buluyor. Stadyumlara duyulan güvensizlik, karşılaşmaları izlemek için statlara gitmeye engel teşkil ederken; her 4 kişiden 1’i şiddet sebebiyle stadyuma gitmediğini belirtiyor. Yine her 3 kişiden 1’i güvensiz bulduğu için ailesiyle birlikte stadyuma gidemediğini belirtiyor. Her 10 kişiden 8’i ise stadyuma giden bir yakını için endişe duyuyor.

Stadyuma gidenlerin yüzde 73’ü stadyuma gittiğinde ya şiddete maruz kalmakta ya da şiddete tanık olmaktadır: katılımcıların yüzde 13’ü fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtirken, yüzde 30’u sözlü şiddete maruz kalıyor. Yüzde 30’u ise fiziksel veya sözlü şiddete kendisi maruz kalmasa bile tanık olduğunu söylüyor.

 

ŞİDDETİN KAYNAĞI YALNIZCA FANATİKLER DEĞİL

Araştırma sonuçları, toplumda yaygın düşüncenin aksine stadyumda görülen şiddetin kaynağının fanatik grupların yanı sıra ‘’sıradan kişiler’’ de olduğunu ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 58’i yalnızca fanatik grupların, yüzde 36’sı “sıradan kişiler” de dahil herkesin stadyumlarda şiddete sebep olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya göre her 10 kişiden 7’si spor müsabakalarında görev yapan özel güvenlik görevlilerinin eğitimini yetersiz görüyor ve spor güvenliği konusunda eğitim almış özel güvenlik personellerinin stadyumlarda şiddeti önleyebileceği görüşünde.

Yaklaşık her 10 katılımcıdan 7’si, polis, özel güvenlik ve savcı işbirliğinin sporda güvenliği artıracağını düşünürken yüzde 65’i stadyumlarda ırkçı, ideolojik ve siyasi içerikli slogan atılması ile şiddet suçlarının ve holiganlığın önlenmesi için spor savcılarının görevlendirilmesini uygun buluyor.

İşte araştırmanın diğer çarpıcı sonuçları:

  • Katılımcıların %66’sı spor müsabakalarında görev yapan özel güvenlik görevlilerinin eğitimini yetersiz görmektedir.
  • Her 10 katılımcıdan 7’si spor güvenliği konusunda eğitim almış özel güvenlik personellerinin stadyumlarda şiddeti önleyebileceği görüşünde.
  • Her 5 katılımcıdan 3’ü spor müsabakalarında güvenliği polisin sağlamasından, 5 kişiden 2’si ise özel güvenliğin sağlamasından yanadır.
  • Eğitim ve gelir düzeyi arttıkça, stadyumlarda güvenliği  özel güvenlik görevlilerinin sağlamasından yana olanların oranı da artmaktadır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir