Tanrıkulu: ‘Amaç Çarşı’yı yok etmek mi?’

Pazar günü oynanan Beşiktaş- Galatasaray maçında çıkan olaylarla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e cevaplamaları  istemiyle iki ayrı soru önergesi  sundu.

Sezgin Tanrıkulu

Yeni başlayan uygulamalara göre sahafa bir savcı bulundurulurken, bu maçta dört savcının görevlendirildiğini belirten Tanrıkulu,  savcıların başka hangi olayları soruşturduğunu ve Beşiktaş taraftar grubu çArşı’yı bitirmeye yönelik bir komplo olup olmadığını sordu.

Tanrıkulu’nun Başbakan’a sorduğu  soruları şöyle:

* Beşiktaş ve Galatasaray Futbol kulüpleri arasında oynanan futbol mücadelesinde dört spor savcısının görevlendirilmesindeki amaç nedir?

* Mücadele öncesinde, Gençlik ve Spor Bakanı ile spor savcıları, iki kulübün başkanları, yöneticileri, taraftar dernekleri, tribün liderleri ile toplantı ve görüşmeler düzenlemiş midir?

* Dört spor savcısının bu karşılaşmada görevlendirilmesi, iktidar partinizin ülkemizde Gezi Parkı gösterilerine destek verdiği için Beşiktaş Kulübümüzün taraftar grubu Çarşı’ya karşı başlattığı yok etme, göz korkutma operasyonunun bir parçası mıdır?

*  Spor savcıları, Ümit Milli Futbol Takımımızın 2015 U21 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu 7. Grup’taki 3. maçında 10 Eylül 2013 tarihinde İsveç ile oynadığı maça, 24. dakikada polisin İstanbul sokaklarına, caddelerine attığı yoğun biber gazlarının yarattığı etki nedeniyle ara verilmesi olayını da soruşturma kapsamına almışlar mıdır?

* Spor savcıları, Ümit Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Ercan’ın, Recep Tayyip Erdoğan stadında oynanan İsveç karşılaşması sonrasında söylediği “Biber gazı hızımızı kesti” sözünün Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde sansürlenmesini de soruşturacaklar mıdır?

* Spor savcıları tüm dünyada ülkemizin küçük duruma düşmesine neden olan dopinglerin nedenleri ve perde arkalarında kimlerin olduklarını da soruşturacaklar mıdır?

* Spor savcıları, E-Bilet uygulaması ile ilgili düzenlenen ihalenin nasıl düzenlendiği neden iktidar partinizle yakınlığı bilinen bir ticari gruba verildiğini de soruşturacaklar mıdır?

* Spor savcıları, iki güzide takımımız arasındaki derbi mücadele öncesi polisin stat içinde ve dışarısında taraftarlara, sporseverlere karşı biber ve göz yaşartıcı gazlarla müdahalesini de soruşturacaklar mıdır?

* Spor savcıları, mücadelenin 34. dakikasında da “Gezi” tezahüratları atılması sonucu yayıncı kuruluşun, tribünlerin sesini kısarak yerine eski maçlardan taraftar sesi yayınlaması böylelikle kamuoyunu aldatmaya çalışmasını da soruşturacaklar mıdır?

* Spor savcıları, yetim ve öksüzlerin haklarıyla, vatandaşlarımızın alın terleri ile oluşturdukları kaynaklarla; 600 kişi ve milyonlarca liralık harcamalar ile Buenos Aires’e gidip de tarihi bir hezimetle 60’a karşı 39 oyla Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmayı kaybetmenin nedenlerini ve sorumlularını da soruşturacaklar mıdır?

* Tüm biletler elektronik ortamda satılırken, bedava biletler nasıl temin edilmiştir?

* Yeni başlayan spor savcısı uygulaması maç başı bir savcı iken, bu maç için neden dört savcıdır? Maç öncesi olay çıkacağına dair ihbar alınmış mıdır?

* Toplumsal duyarlılığı üst seviyede olan Beşiktaş taraftar grubu çArşı’nın Gezi Parkı olaylarındaki tavrı yüzünden onlara rakip taraftar grubu kurulduğu ve bedava bilet verildiği iddiaları doğru mudur?

* Gözaltına alınan taraftarlar ve kameralara yansıyan taraftarlar hangi tribün gruplarına bağlıdırlar?

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e ise  şu soruları yöneltti:

* Derbinin dört savcı tarafından izlenmesi olağan görünmemektedir. Bu olağandışı izleme kararının sebebi nedir?

*  Daha önce dört savcı tarafından izlenmiş bir derbi maçı olmuş mudur?

* Futbol takımı taraftarlarının sindirilmesi maksadıyla mı böylesi olağanüstü bir görevlendirme, izleme yapılmaktadır?

* Söz konusu dört savcı nasıl bir görev icra etmek üzere görevlendirilmiştir?

* Taraftarlar veya taraftar grupları konusunda herhangi bir fişleme yapılmış veya yapılmakta mıdır?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir