Kenya İçişleri Bakanı: Operasyon son aşamada

Kenya’da güvenlik güçleri başkent Nairobi’deki Westgate Alışveriş Merkezi’nde üç gündür süren kuşatmayı sona erdirmek yapılan operasyonda ‘temizlik aşamasına’ gelindiğini söyledi.

Kenya’da güvenlik güçleri başkent Nairobi’deki Westgate Alışveriş Merkezi’nde iki gündür süren kuşatmayı sona erdirmek için operasyona girişti. Olay yerinden şiddetli silah ve patlama sesleri geldiği belirtiliyor. Binadan siyah bir dumanın yükseldiği de görülüyor. Kenya İçişleri Bakanlığı Twitter’da, ‘Havaalanında sorgulama için bazı kişileri gözaltına aldık’ mesajı verdi. Resmi rakamlara göre saldırıdaki ölü sayısı 62, yaralı sayısı ise 170.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de lüks bir alışveriş merkezine düzenlenen ve en az 68 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyla ilgili haberler Batı Medyasında öne çıkıyor. BBCTürkçe servisinin yer verdiği haberde, Independent, saldırının sorumluluğunu üstlenen Somalili Eş-Şebab militanlarının alışveriş merkezindeki bazı kişileri rehin alarak canlı kalkan olarak kullandıklarına dikkat çekerek örgütün bu eylemle her zamanki yöntemlerinin dışına çıktığını vurguluyor.

“Dehşetengiz bir acımasızlıkla Nairobi’ye saldıran İslamcı militanlar, lüks alışveriş merkezi Westgate’den daha iyi bir yer seçemezlerdi. Kenya Doğu Afrika’da Batı’nın en yakın müttefiki ve Westgate alışveriş merkezi, koridorların Batılıların Kenya’daki ekonomik büyümeden nasibini alanlarla birlikte dolaştıkları bir yer. Saldırı sırasında teröristlerin Peygamber’in annesinin adını söylemedikleri için çocukları da öldürdükleri bildiriliyor. Bu durum, neyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.”

“Bu tür terörist saldırılar karşısında Batı öncülüğünde askeri operasyon yapılmasını savunanlar bu olaya verilmesi gereken yanıtı bulmakta zorlanacaklar. Zira saldırıyı üstlenen Eş-Şebab’ın üslendiği Somali iki kez dış güçlerin müdahalesine hedef oldu. İlkine Etiyopya, ikincisine de İslamcı militanları başkent Mogadişu’dan süren Afrika Birliği. İslamcıların hâkimiyet kurmalarını önlemeye yönelik dış müdahalelerin sonucu felaket oldu.”

Eş-Şebab’ın bir ülkede eylemlerine azaltırken aniden başka bir ülkede ortaya çıkıverdiği belirtilen yazı şöyle devam ediyor:

“Sırf bu gerçek bile, El Kaide ve onunla bağlantısı olan örgütlerin tek bir sinir merkezi ya da tek bir otorite kaynağı olduğunu varsayan herhangi bir dış politika anlayışının ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Amerikalıları ne kadar sevindirse de El Kaide liderinin öldürülmesi final olmadı. Birçok kişi için kabullenmek acı verici olsa da artık, iç savaşları ya da dini çatışmaların sonucunu Müslüman ülkeleri bombalayarak ya da kendi istediklerimizi seçerek değiştirebileceğimiz düşüncesinden vazgeçme zamanı geldi. Son yıllarda yaşananlardan almamız gereken ders içeride tetikte olmaktır dışarıya müdahale etmek değil.”

‘Operasyon başladı’

Adı açıklanmayan bir Kenyalı güvenlik yetkilisi, AFP ajansına askerlerin operasyon başlattığını söyledi. AFP muhabiri 15 dakika süreyle şiddetli çatışma sesleri duyduğunu söyledi. Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Westgate adlı alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda bin kadar kişinin kurtulmayı başardığını söyledi. Uhuru Kenyatta kendi yeğeni ve nişanlısının da ölenler arasında olduğunu vurguladı. Eş-Şebab eylemin Kenya’nın Somali’deki askeri operasyonlarına misilleme olarak yapıldığını belirtti. Somali’de 2011’den bu yana savaşan 4 bin kadar Kenya askeri bulunuyor. BBCTÜRKÇE

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir