Kampüslere 24 saat polis

Üniversitelerin açılmasından üç gün önce İstanbul, İzmir,Ankara gibi büyük  kentlerin polis müdürleri bir araya geldi. Üniversitelerin ‘masaya yatırıldığı’ toplantıda, öğrenci hareketlerine karşı alınacak önlemler belirlendi.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan‘ın haberine göre yurt genelindeki toplumsal olaylar ile öğrenci hareketlerini izleyen Güvenlik Dairesi’nce düzenlenen çalıştaya başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere 10 büyük kentte güvenlik şubelerinde görev yapan polis müdürlerinin yanı sıra, EGM İstihbarat Dairesi ile Terörle Mücadele Dairesi’nden yetkililer katıldı.

ODTÜ gündemde

Çalıştayda, üniversitelerin yeni eğitim yılının başlamasından kısa bir süre önce ODTÜ öğrencileri ve mahalle halkının ODTÜ’den geçirilecek yola karşı başlattığı eylemlerin değerlendirildiği öğrenildi.

Özellikle polisin olaylara müdahalesi sırasındaki görüntülerin de tartışıldığı çalıştayda, polis müdürlerinin üniversite yönetimlerinin aynı suçlara karşı farklı cezalar uygulamasının yarattığı çift başlılıktan rahatsızlıklarını dile getirdikleri öğrenildi. Bazı üniversitelerde üniversite yönetimlerinin öğrencilere hoşgörüde bulunmasının olayların artışına neden olacağının dile getirildiği çalıştayda, polis yöneticilerinin üniversite yönetimleriyle yakın temasta bulunarak olaylara zamanında müdahale edilmesinin sağlanması kararı aldığı öğrenildi.

Kampüslere 24 saat müdahale edecek polis kuvvetleri

Çalıştayda, İçişleri Bakanlığı’nca kısa süre önce il valiliklerine gönderilen ve üniversitelerde alınacak güvenlik önlemlerini içeren genelge kapsamında, üniversite kampüslerindeki eylemlere karşı 24 saat müdahale edilecek biçimde hazır polis kuvvetleri tutulması gerektiği tartışıldı. Ayrıca, protesto eylemleri çerçevesinde öğrencilerin kampüslerden toplu olarak çıkmasına izin verilmemesini sağlamak amacıyla güvenlik önlemleri alınması benimsendi.

ODTÜ’de ne olmuştu?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin iki ana arterini bağlamak için ODTÜ arazisinden geçirmek istediği yolun, doğal sit alanını kapsadığı ortaya çıkmıştı.

Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, Belediye’nin inşaatına başladığı, ancak ODTÜ öğrencilerinin ve yolun geçmekte olduğu Çiğdem Mahallesi sakinlerinin direnişleriyle karşılaşan yol, ODTÜ yerleşkesi içinde yer alan “birinci derece doğal sit alanından” geçiyor diye yazmıştı.

Yol yapımı 3 bin ağacı etkileyecek
“ODTÜ öğretim üyeleri, Anadolu Bulvarı’nın devamı olan yolun Eskişehir Yolu ile bağlantısını çözmek için son altı ay içinde 27 farklı kavşak çözümü üzerinde çalıştı. Benimsenen çözüm, doğal çevreyi en az etkileyecek ve ulaşım ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak tasarımdır. Söz konusu bölgede 30 yıldır ağaçlandırma yapılmamasına rağmen, ODTÜ arazisi içinde yaklaşık 3000 ağacın yol yapımından etkilenmesi (629 ağaç nakledilecek, 2388 ağaç kesilecek) söz konusu. Koruduğumuz ağaçlardan bir kısmının yol yapımı nedeniyle kesilecek olması, ODTÜ mensuplarının, öğrencilerinin ve doğasever Ankaralıların tepkisine neden olmaktadır. ODTÜ olarak, ağaçların ve çevrenin zarar görmesini önleyecek önlemin alınmasını gerekli görüyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir