Etsiz Pazartesi’den pazartesileri etsiz beslenme çağrısı

Etsiz Pazartesi aktivistleri herkesi pazartesi günleri etsiz beslenmeye çağırıyor: “Sağlığınız, gezegenin sağlığı ve hayvan hakları için küçük bir adım atabilirsiniz”

Etsiz Pazartesi

Size bir iyi, bir de iyi bir haberimiz var!

Önce iyi haberle başlayalım. Meatless Monday, yani Etsiz Pazartesi hareketinin küresel ağına dahil olduk! Artık dünya çapında Etsiz Pazartesi’cilerle daha yakından iletişim halinde olacağız. 25’ten fazla ülkenin kampanyalarının bulunduğu listeye bir göz atın! Üstelik Meatless Monday bizi bağrına basmak için bakın nasıl bir “karşılama” videosu hazırlamış 🙂

 

Gelelim iyi habere. TripAdvisor’dan Mükemmeliyet Sertifikası bulunan, dünyanın ve Türkiye’nin en iyi vegan/vejetaryen restaurantlarından Parsifal’de, Etsiz Pazartesiler artık %20 indirimli! Yaşasın!

Etsiz Pazartesi.2

Etsiz Pazartesi nedir?

Etsiz Pazartesi (İng. Meatless Monday) hareketi pazartesi günleri etsiz beslenmeyi teşvik ederek hem insan sağlığı, hem gezegenin geleceği, hem de hayvan hakları konusunda bilinç yaratmayı hedefleyen uluslararası bir harekettir. ABD’de 2003 yılında başlayan hareket, çevre, sağlık ve hayvan dostu yemek tarifleri ve bilgilendirici makaleler paylaşarak farkındalığı arttırmayı, ete olan bağlılığı azaltmayı hedeflemektedir. Hareketin Türkiye ayağı olan Etsiz Pazartesi, 2012 yılında hayata geçmiş, 2013 yılı Eylül ayında da hareketin uluslararası ağına dahil olmuştur.

Etsiz Pazartesi Nedir?

Etsiz Pazartesi hareketi pazartesi günleri etsiz beslenmeyi teşvik ederek hem sizin sağlığınız, hem gezegenimizin sağlığı, hem de hayvan hakları konusunda bilinç yaratmayı hedefleyen uluslararası bir harekettir. 2003 yılında başlayan hareket, çevre, sağlık ve hayvan dostu yemek tarifleri ve bilgilendirici makaleler paylaşarak farkındalığı arttırmayı, ete olan bağlılığımızı azaltmayı hedeflemektedir.Neden Etsiz?
Haftada bir gün etten uzak durmak kanser, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve obezite gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltır. Et tüketiminizi azaltmak aynı zamanda karbon ayakizinizi azaltmanıza, su kullanımını minimize etmeye ve fosil yakıtlara bağlılığımızı azaltmaya yardımcı olur. İşte bu yüzden etsiz!Neden Pazartesi?
Çoğumuz haftaya pazartesiyle başlıyoruz. Haftanın kalan altı günü için planlar yapıyor, hedefler belirliyoruz. Çok küçük yaşlardan bu ritmi ediniyoruz. Pazartesi benimsediğimiz davranışları haftanın geri kalanında da uygulama eğilimindeyiz. Haftaya nasıl başlarsan öyle gider derler ya… İşte bu yüzden pazartesi!Bu pazartesiyi kaçırırsanız öbür pazartesi harekete katılabilirsiniz!

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir