Kadir Has’ta tabletli eğitim dönemi

İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde tablet üzerinden eğitim başlıyor. Klasik sınıf ortamını tablete taşıyarak öğrencilerin zaman-mekan sınırlarını ortadan kaldıran mobil ders, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü 1. Sınıf’ta uygulanmaya başlandı.

İsmail Hakkı Polat

İsmail Hakkı Polat

Öğrenciler,  Yeni Medya’ya Giriş derslerini  SmartTab tablet ile mobil ders uygulaması üzerinden zaman-mekan sınırlaması olmadan  3G+ şebekesi üzerinden canlı izleyebiliyor ve derslere katılabiliyorlar.

Bunun yanı sıra,  derse ilişkin sunum, resim, video, vb. materyal öğrencilerle tamamen kağıtsız ve dijital formatta paylaşılıyor ve öğrenciler quiz, ödev, proje ve sınav sorumluluklarını tablet ortamında yerine getirebiliyorlar. Mobil ders uygulamasının öğretmen modülü sayesinde her öğrencinin kişisel performans ve etkileşim grafiği, dönem boyunca takip edilerek zaman zaman öğrencilerin kişisel performanslarını geliştirici programlar da uygulanabiliyor.

İlk uygulamanın yapıldığı Yeni Medya Bölüm 1. Sınıf öğrencileri Yeni Medya’ya Giriş Dersi’nde Vodafone Red Academy tarafından sağlanan smart tabletler öğrencilere teslim edildi.

Dersin açılışında ilk konuşmayı yapan Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, mobil ders sayesinde öğrenci-eğitmen ilişkisini sınıf ortamının sınırlayıcılığından kurtarıp haftada 3 saat yerine 7 gün/24 saat her yerden etkileşim boyutuna taşıdıklarını ifade etti.

İ.Hakkı Polat, “Mobil ders ile eğitmenin anlattıklarının sınıfın dört duvarı arasında kaldığı dönem geride kalıyor. Aksine, öğrenciler için çok değerli bu ders anlatımları artık sınıfın dışından da canlı izlenebildiği gibi kayıt da edilebiliyor ve böylelikle öğrencinin dersi tekrar tekrar izleyip bilgisini pekiştirebileceği daha mobilize bir çalışma ortamı yaratılmış oluyor. Bu bağlamda mobil ders kavramını, eğitmenliğin ötesinde TV yayıncılığı gibi düşünüp icra etmek gerekiyor” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir