Favori müzik kalbe iyi geliyor

İster Mozart, ister Beatles ya da Kibariye olsun, koroner kalp hastalıklarına sahip kişilerde favori müzik, damar fonksiyonlarını iyileştirerek yaşamı uzatıyor.

love-and-music1

Kaynak: http://suitesculturelles.files.wordpress.com/2011/12/love-and-music1.jpg

Sonuç Sırp bilim insanlarının bir araştırmasına dayanıyor ve Amsterdam’da gerçekleştirilen Avrupa Kardiyoloji Birliği Kongresi’nde sunuldu. En iyi sonuçlar en beğenilen müziğin düzenli olarak bedensel hareket eşliğinde dinlenmesi halinde elde ediliyor diyor uzmanlar.

Araştırma çerçevesinde koroner kalp hastalığına sahip 74 hastayla, üç terapiden hangisinin daha etkili olduğu test edilmiş. Birinci grup tıbbi uzman eşliğinde spor yaparken, ikinci grup spor yaparken en sevdiği müziği de dinlemiş. Son grup ise sadece müzik dinlemiş.

Nis Üniversitesi bilim insanları da azot oksit veya ksantin oksidaz gibi kan göstergeleriyle, kardiyovasküler hastalıklarda fonksiyonu zayıflayan endotelin (damarların iç cidarı), işlevini kontrol etmişler. İşte bu şekilde üç hafta sonra müzik dinleyen ve spor yaparken müzik dinleyen gruplarda azot oksit değerleri yükselmiş. Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji dergisinde yer alan haberde,  en iyi etki müzik eşliğinde spor yapanlarda görülmüş. Ksantin oksidaz değerleriyse üç grupta da azalmış. Fakat en çok da hareket programı müzikle birleştirilen grupta.

İnsanı iyi hissettiren müziği dinlemenin endotel işlevini iyileştirmesi, endorfin salgısı ve bu salgının azot oksit oluşumu üzerindeki etkisiyle ilgili olabilir diyor araştırmayı yönetem bilim insanı Marina Deljanin Ilic. “Hangi müziğin uygun olduğu tamamen kişisel zevke bağlı. Ancak dinlenen müzik kulağa hoş gelmeli ve insanı rahatlatmalı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir