Dağ Medya sakinlerine SEO klavuzu

SEO kullanımıyla ilgili yardımcı bir kaynak hazırladım lütfen bunu bütün muhabirler/yazarlar inceleyerek kendi yazısında uygulasın.
SEO eklentisini “WordPress SEO by Yoast” olarak güncelledik. Bunu yazınızı eklediğiniz bölümün altında görebilirsiniz.
Untitled1
Burada dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.
  • İlki “Odaklanılan Kelime” bölümü. Buraya yazınızda sıkça geçen bir anahtar kelimeyi girmeniz gerekiyor. Bu kutucuğu doldurduktan sonra kelimenin bu postta nerede kaç defa geçtiğini görebilirsiniz. Bu şekilde en iyi kelimeyi bulmaya çalışın.
  • SEO Başlığı: Google Bing gibi arama motorlarında çıkan mavi renkli başlıklardır. Değiştirmeniz şart değil, değiştirmezseniz WordPress otomatik olarak yazının başlığını atayacaktır. Ama doğru başlığı seçmeye özen gösterin. Anahtar kelimenizi eklemeyi unutmayın.
  • Meta Açıklaması yine Google Bing gibi arama motorlarında çıkan başlığın altındaki tanıcı yazılardır. Değiştirmezseniz yazıdaki ilk cümleler gelir. Ancak değiştirip doğru bir tanıcı koymayı tercih edin. Anahtar kelimenizi eklemeyi unutmayın.
Bunları ayarladıktan sonra yazınızı yayınlayın. Daha sonra aynı sayfaya gelerek Sayfa Analizi sekmesine tıklayın:
Untitled2
Burada eklentinin yazınızı analiz ettikten sonra bulduğu iyi-kötü yanları görebilirsiniz. Amacımız bu kriterlere göre (hepsi olmasa bile) ışıkları yeşil yapmak, en azından hiç kırmızı bırakmamaya çalışın.
  • Bu örnekte Meta Açıklaması olmadığı için bir kırmızı var.
  • Keyword density odaklanılan kelime kutusundaki anahtar kelimemizin geçme oranını ifade ediyor. Bu örnekte benim ayarladığım “lana del rey” 4 kez geçiyormuş.
  • Resimlerin “Alt” etiketlerinde de anahtar kelime ekleyebilirsiniz.
  • Yazı kısa ismi diye bahsedilen yazının başlığı oluyor. Biraz uzun olmuş kısaltmamızı istiyor.
  • Yazılarınızda 300 kelimeden fazla içerik olmasına özen gösterin.
  • Anahtar kelimeniz yazınıza özel olsun. Burada “You’ve never used this focus before” diye bahsettiği bu.
  • Bir de yazınızı paylaşmadan önce sayfanın en üstünde bulunan “Kalıcı Bağlantı”sını anahtar kelimeyi içerecek şekilde değiştirin. Bunu paylaştıktan sonra yapmayın çünkü bir yerde paylaşılan eski linke tıklayanlar “Sayfa Bulunamadı” hatası alırlar.
Lütfen SEO’ya özen gösterin. Yazınızın görüntülenme sayısına doğrudan etki edecektir.
Bir sorunuz olursa bana e-posta atmaktan çekinmeyin.
E-posta: mustafaberkaymutlu@gmail.com
İyi çalışmalar,
Berkay

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Berkay Mutlu

Geliştirici. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi. Dağ Medya'da gönderilere SEO optimizasyonu,, eklentilerle sayfa zenginleştirmesi, WordPress / eklentilerin güncellemelerini yapıyor. Dağ Medya Google Analytics istatistik takibini sağlıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir