Nur Sürer: “İnsanlar korku eşiğini aştı”

Bianet’den Murat Türker, oyuncu Nur Sürer ile Türkiye’nin bitmeyen sorunlarını içeren bir söyleşi yaptı. Söyleşi; kadınlar, Gezi eylemi, hükümetin barış sürecini getirdiği nokta ve sanatı içeriyor. 

Nur Sürer

Türker, kadınların Gezi mücadelesine katkısının ne kadar etkili olduğunu soruyor.

Süer, ‘Sanatla uğraşan biri umudunu korur diye düşünürdüm ama biraz karardım. Gezi’de başlayan ve artık hak arama mücadelesine dönüşen eylemlerde kadın mücadelesi görünür oldu (çünkü eskiden eylem de erkek işiydi); dayak, gaz, plastik mermi, küfür’den nasibini aldı kadınlar, erkeklerle beraber her şeyi paylaştılar. Çok yaratıcı ve komiktiler ama ülkemizde halen günde ortalama 2 kadın öldürülüyorsa daha çok yolumuz var demektir, dolayısıyla erkek dünyası ile ortaklığımız henüz net değil…’ diyor.

Türkiye’de geçte olsa bu kadar güçlü bir kitle iletişim hareketini Süer’in nasıl bulduğunu soruyor bu kez Murat Türker..

Nur Süer, ‘Güney Amerika bence sadece ABD’nin arka bahçesi olmaktan kurtuldu, büyük problemleri var, onların ve bizimki gibi ülkelerin belası bir türlü düzene koyulamayan ekonomi, kendilerine sosyalist diyen başkanları var sadece; bizse hâlâ hiç tanışamadığımız demokrasinin peşindeyiz. Bize “İşte bu” diyorlar, o olmadığını bildiğimiz için sokaklardayız; insanlar korku eşiğini aştı, zaten iktidarın sıkıntısı da tam burada: Ne oldu bunlara birden bire ne güzel geçinip gidiyorduk uslu başlı insanlardı, diye.’ açıklamasında bulunuyor.

 

Sohbetin devamını burayı tıklayarak okuyabilirsiniz..

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir