Almanya’da seçmenler sandık başında

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in üçüncü dönem iktidara gelmeye çalıştığı genel seçimlerde oy verme işlemi devam ediyor.

 

Kamuoyu yoklamaları, Angela Merkel’in Hristiyan Demokrat Birlik Parkisi CDU’nun parlamentoda en çok sayıda sandalyeye sahip olacağını gösteriyor.

 

Türkiye saatiyle 09:00’da açılan sandıklar yine Türkiye saatiyle 19:00’da kapanacak.

 

Sandıklar kapanır kapanmaz, genelde seçim sonuçlarıyla ilgili çok net bir resim sunan sandık başı anketleri açıklanacak.

 

Kesin seçim sonuçlarının ise, geceyarısına doğru ortaya çıkması bekleniyor.

 

Almanya’da genellikle seçimleri bir kaç hafta süren koalisyon pazarlıkları izliyor.

 

Anketlere göre, partilerin durumu karışık olsa da Almanların liderler ile ilgili seçimi çok daha açık. Başbakanı doğrudan seçmek mümkün olsaydı, Alman seçmenin yüzde 53’ü seçimini Angela Merkel’den yana yapacağını belirtiyor. Sosyal Demokrat Parti başbakan adayı Peer Steinbrück’ü başbakanlık koltuğunda görmek isteyenlerin oranı ise yüzde 21.

 

Seçimlerde oy kullanmayanların sayısında ise artış sürüyor. Oy kullanmayanların oranı 1983 yılında yüzde 11,7 iken bu oran 2009 seçimlerinde yüzde 33’lere ulaştığı belirtiliyor. DW.DE’nin haberinde, Friedrich Ebert Vakfı’nın araştırmasına göre sandığa gitmeyi reddedenler arasında yüzde 33’lük kesim siyasî aktörlerden memnun olmadığını, yüzde 16’lık kesim partilerin siyasî içeriklerini ret ettiğini, yüzde 5’lik kesim ise genel olarak seçim sistemine karşı olduğunu belirtiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir