“Dünya 1,75 milyar yıl daha yaşamı destekleyebilecek ancak İklim değişikliği nedeniyle insanlar daha önceden yeryüzünden silinmiş olacak..”

Britanya’da yayın yapan Independent gazetesi, iklimle ilgili çarpıcı bir habere yer veriyor. Haberin başlığı; ” İyi haber: Dünya 1, 75 milyar yıl daha yaşamı destekleyebilecek. Kötü haber: İklim değişikliği nedeniyle biz çok daha önceden yeryüzünden silinmiş olacağız.”

Britanya’daki East Anglia Üniversitesi Çevre Bilimleri Fakültesi’nde yapılan çalışmanın ekip lideri Andrew Rushby, ‘Güneşin boyutu büyüdüğünden, 1,75 milyar yıl kadar sonra sıcaklıklar artacak ve okyanuslar buharlaşacak. Koşullar insan yaşamının sürmesi için imkânsız hale gelecek. Ama araştırmada insan eliyle oluşan iklim değişikliği ya da bir göktaşının çarpması veya nükleer savaş gibi insan yaşamını yok edebilecek ihtimaller dikkate alınmadı’ diyor.

Çalışmada ayrıca, dünyanın son dönemlerine gelindiğindeki ısı nedeniyle sadece belli ortamlardaki mikropların hayatta kalabileceği söyleniyor. Yapılan araştırmada insanlar 1,75 milyar yılın sonlarına doğru hayatta kalabilseler bile, sonun birden gelmeyeceği, insan yaşamının tamamen sonlandıracak koşulların bir milyon yılda oluşacağı vurgulanıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir