Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Riabkov: “BM’nin raporu önyargılı ve tek taraflı”

Suriye’nin başkenti Şam’da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşen Rusya Duşişleri Bakanı Segeri Riabkov,  Suriyeli yetkililerin kimyasal silah saldırısını muhaliflerin gerçekleştirdiğini kanıtlayan bir dosya hazırladıklarını söyledi ve Birleşmiş Milletler’in hazırladığı raporun önyargılı ve tek taraflı olduğunu belirtti.

“BM Sekreterliği ve Suriye’deki BM heyetinin yaklaşımından dolayı hayal kırıklığına uğradık. Heyet, olayları tamamen araştırmadan, bazı bölümleri öne çıkararak, Suriye ve Rusya’nın defalarca işaret ettiği koşulları hesaba katmadan ve Suriye’nin işaret ettiği diğer üç olayı incelemeden raporlamış.

“Rusya bu bilgileri incelemeye başladı. Herhangi bir sonuca ulaşmak için çok erken, ancak 19 Mart’ta yaşananlardan sonra da aynı sonuca vardığımız düşünülürse, Suriyeli yetkililerden 21 Ağustos saldırısını muhaliflerin gerçekleştirdiğini ortaya koyan materyalleri almayı düşünüyoruz.”

Esad da bu açıklamanın ardından, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada Rusya’ya ülkesine destek olduğu için teşekkür etti.

Fransa, ABD ve İngiltere ise, BM raporunun yayınlanmasının ardından, kimyasal silah saldırısında Şam hükümetinin sorumluluğu konusunda bir şüpheleri kalmadığını açıkladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir