3. Alternatif Medya Şenliği Hazırlıkları Başlıyor

İlk defa 2011 yılında, Yeşil Gazete ve Yeşil Düşünce Derneği’nin çağrısı ile düzenlenen Alternatif Medya Şenliği bu yıl üçüncü kez bir araya geliyor, hazırlıklar için 20 Eylül Cuma günü saat 19:00’da Yeşil Düşünce Derneği’nde ilk buluşma gerçekleştirilecek.

Yeşil Düşünce Derneği’nden gelen açıklama şöyle;
” BİZİM ALTERNATİFİMİZ

Artık hepimiz ona neden bu kadar ihtiyaç duyduğumuzu daha iyi biliyoruz. Twitter’dan geçtiğimiz bir son dakika haberinin veya ana akımda bulamadığımız, hislerimizi, düşüncelerimizi kendi bloglarımızda veya facebook sayfalarımızda anlatan yazıların etkisini biraz da şaşırarak tecrübe ettik. Bir yaz boyunca hep birlikte üretmek zorunda kaldığımız medya, bugüne kadar maruz bırakıldığımız yaygın medya ağlarına dair kafamızda tek bir soru işareti dahi bırakmadı: Memleketteki gazeteciliğin ekran ve sayfalardan, izleyici ve okuyuculara satılan etik değer ve kuralları birer yanıltmacadan ibaret olup, bir zamanlar vardıysalar dahi, artık politik güç ve ekonomik çıkarkar tarafından rehin alınmış vaziyettedirler. Şunu kesinlikle anlamalıyız, “alternatif medya” artık tek alternatifimiz… çünkü fikirlerimiz, hakikatin lazım kısmını kendine saklayan büyük sermaye medyasının etki alanından çıkarılmalı.

Bu sebeple, ilk defa 2011 yılında, Yeşil Gazete ve Yeşil Düşünce Derneği’nin çağrısı ile Alternatif Medya Mecrasının biraraya gelerek düzenlediği “Alternatif Medya Şenliği”nin üçüncüsü için tekrar güçlerimizi birleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda en havalı sanat blogu yazarlarını, vatandaş gazetecilerini, akademisyenleri, aktivistleri ve başka bir sürü güzel insanla beraberdik. Medyada nefret söyleminden, copy right-copy left meselelerine kadar, çeşitli enteresan mevzuları konuştuğumuz son derece kafa açıcı oturumların düzenlenmesine vesile olduk. Ayıptır söylemesi hem kendimizi daha iyi hissettik, hem de günün sonunda hep (ikidir) çok eğlendik…

Bu sene elbette yoğunlaşmamızın beklendiği konu “Gezi” olacak. Yola çıkarken ilkelerimiz bağımsız, özgür ve katılımcı, anti-hiyerarşik,-anti-otoriter, bir anlayış ile hareket etmekti. Bu sebeple şenlik organizasyonunda, oturum içeriklerinin oluşturulmasından davetlilerin belirlenmesine, şenlik için en uygun mekanı bulmaktan stantların açılmasına ön ayak olmaktan, şenlikli etkinliklerle şenliği renklendirmekten masa sandalye taşımaya kadar bir sürü iş önümüzde duruyor. Bu arada ne kadar eğlendiğimizden bahsetmiş miydik?

Ekibe bekleniyorsunuz…

20 Eylül Cuma günü saat 19:00’da Yeşil Düşünce Derneği’nde buluşuyoruz.  ”

Daha fazla detay için e-posta: alternatifmedyasenligi@gmail.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir