Okuyucu kitlenizi bilmek:Dijital yerli nesil medyayı nasıl tüketiyor?

35 yaş altı grupların medya tüketim alışkanlıkları ne durumda? Veriler,oranlar, kıyaslamalar ile ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Medya tüketim alışkanlıklarının; Cep telefonları, İnternet kullanımı, Tv’den Video kanallarına geçiş ve ‘dijital yerliler’ denilen bir tanım ile  geleneksel medyanın dışında kalan önemli bir çoğunluğu kapsadığı açık.  The Mediabriefing’de yer alan bu detaylı yazıyı Türkçeye Dağ medya gönüllü çevirmeni Arzu Gökdai çevirdi. 

Dijital Yerli-Arşiv

Dijital Yerli-Dağ Medya Arşiv -Her Hakkı Saklıdır-Kullanılamaz.

Cep Telefonunun Geleceği

Herkesi ve her şeyi etkileyen büyük bir trend cep telefonları. 16-24 yaş arasında akıllı telefon sahibi olma oranı şimdi %77- Bütün nüfusun %50’sinden daha fazla.(Ofcom, 2013)

Daha öncesinde 45 yaş üstü zenginlerde olan tablet kullanımı, genç kullanıcılar arasında daha da yaygınlaşıyor ve 18 yaş altı insanların %41’inin evinde günde en az 1 kere kullandıkları tabletleri var.

Medya tüketimi yüksek, fakat hangi tür medya ?

Haberlere olan ilgi genç yaş gruplarında azalıyor. Reuters Enstitüsü Dijital Raporu’na göre, 18-24 yaş arasının %60’ı, 65 yaş ve üstü insanların %80’ini ile karşılaştırıldıklarında, haberlere ilgilerinin oranı böyle belirtiliyor.

Ve genç insanlar haberleri farklı şekillerde alıyorlar, baskıları yani kağıt gazeteleri terk ederek. Mart ayında Guardian tarafından yaptırılan YouGov anketine göre, 18-24 yaş arası insanların %29 ‘u geçen yıl içerisinde basılı gazete okumadıklarını söylüyorlar. Bu 25-34 yaş insanlarda %17’ye düşüyor.

Bu genç tüketiciler çevrimiçi oluyorlar. 35 yaşın altındaki bu insanların en az yarısı, Reuters raporlarına göre, Televizyon diyen %28’e kıyasla, haberlerinin esas kaynaklarının İnternet olduklarını söylüyorlar.

Genç insanlar kağıt gazeteyi  sevmiyorlar, ancak basımcıların çevrimiçi ürünlerini seviyorlar mı ? Pek değil. YouGov anketine göre, geçen yılda 18-25 yaş arasındaki insanların sadece %57’si gazeteleri çevrimiçi okumuş.

Aslında bu çok kötü değil. YouGov’a göre, 25-34 yaş arası insanlar büyük ihtimalle çevrimiçi haberlere para ödüyorlar. Sadece %7 ‘si böyle  fakat bu hala umut için bir sebep.

Sosyal medya tüketimi

Neredeyse sosyal medya kullanımının genç insanlar tarafından hakim olunduğuna dair bir aksiyom oluştu, fakat bu tam olarak doğru değil. ComScore’a göre UK’daki Facebook kullanıcısının ortalama yaşı 37.5, bu Twitter için 33.8’e, Tumblr için ise 29’a düşüyor.

Sosyal medya kullanımı burada genç yaş gruplarında oldukça yüksek fakat Ofcom verilerinde görüldüğü üzere, 35-55 yaş grubundakilerde de yine oldukça yüksek.

Amerikan merkezli Ipsos tarafından yapılan bir araştırma ise  tweet atman, titreşim gönderen ve beğenme etkinliklerini yapan 18-34 yaş grubu  günde 3.8 saatlerini harcarken, 34-55 yaş grubunda harcanan saatin  3  olduğu ortaya çıkıyor.

Sosyal medya,açıkça gençlerin zamanı için esas rakiplerden biridir fakat aynı zamanda onların tüketmek için medyayı bulmalarında anahtar yol olarak da ortaya çıkmıştır.

2012’de Amerikan araştırma kurumu Pew’in bir araştırması, 30 yaşın altındakilerin üçte birinin, haberlerini sosyal medyadan, %34’ünün televizyondan ve sadece %13’ünün baskı gazetelerden aldığını gösteriyor.

Daha çok video, daha az Televizyon

ComScore’daki şirketinin istatistiklerine göre, 18-24 yaş arasındaki kişilerin %91’i çevrimiçi videoya ulaşmış durumda.

Bu bir açıdan videonun televizyonun yerini almasının kanıtı olarak da görülüyor. Google’a göre, 18-34 yaş grubundakiler, zamanlarının %50’sinden fazlasını televizyondan daha çok video izlemek için harcıyorlar. Medya ölçübilim firması Nielsen, 18-24 yaş ve 25-35 yaş arasındakilerin geçtiğimiz birkaç yılda televizyon izleme oranlarında düşüş olduğunu belirtti.

Bu bilgisayar ve tabletlerdeki talep servislerindeki videoları da kapsıyor fakat gençler arasında kısa  videolar özellikle çok popüler. 2012 Ofcom raporuna göre, 2-24 yaş arası insanlar için YouTube en popüler site.

Bu büyük medya şirketlerine medya faaliyetleri için bir eğilim sinyali olabilir.  Medya patronu Rupert Murdoch, bir yıldan kısa bir süre önce ‘medyanın geleneksel formatın dışında olanlara da ulaşma yeteneği olmasını övmesi üzerine,  Fox grubu , Vice Media için  70 milyon  dolarlık yatırım yapmıştı.

Sir Martin Sorrell, Vice Medya yönetim kurulu başkanı, WPP, genç insanların şifresiz tv yayınlarından ve İnternet platformlarından uzaklaşma yönlerini dikkat çekti.

Genç insanlar öngörülemeyen ve çeşitli şekillerde çoğalıyorlar fakat, bir tutku gelişmesinden ve geleneksel medyaya ilgiden önce, dijital medya ürünlerini benimsemek için harika bir isteklilik gösteriyorlar.

Sosyal medya ve çevrimiçi videolar, genç tüketicilerin kısa süreli dikkatlerini hakimiyeti altına alıyor ve önümüzdeki birkaç on yıl içinde ayrılmamayı planlayan medya şirketlerinin, gençlerin dijital medya ürünleri üzerindeki beklentilerini her zaman karşılayacak bir şeylere sahip olmaları gerekiyor.

Çeviren:Arzu Gökdai
Orijinal metin:http://www.themediabriefing.com/article/know-your-audience-how-digital-native-millennial-generation-consume-media

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir