Kuruyan Göller İçin Uluslararası Buluşma

Doğa Derneği  son 60 yılda yaklaşık 20 bin kilometrekarelik sulak alanın kuruduğu ya da kurumaya terk edildiğini söyledi.

10 Ülkeden Aktivistler ve Akademisyenler Kuruyan Göller için 17-18 Eylül’de Burdur’da Buluşuyor

 
Anadolu hızla su kaybediyor. Son 60 yılda yaklaşık 2 milyon hektarlık sulak alanımız kurudu ya da kurumaya terk edildi. Bu, Marmara Denizi’nden daha büyük bir alan. Nasrettin Hocanın maya çaldığı Akşehir Gölü bugün can çekişiyor. Burdur Gölü’nün sadece geçen yıl kaybettiği su miktarı, 3 milyar damacanadan fazla. 20 yıl önce “altı deniz” denilen Konya Havzası’nda su seviyesi her yıl 1,5 metre düşüyor.
Kuraklık
 

Dünyada da durum farklı değil. Bir zamanlar dünyanın dördüncü büyük gölü olan Kazakistan-Özbekistan sınırındaki Aral Gölü bugün devasa bir çölden ibaret. 1,5 milyon yaşında insan fosillerinin bulunduğu Kenya’daki Turkana Gölü, göle dökülen Omo Nehrine yapılacak baraj projesi ile tamamen yok olma tehdidi altında.  Ortadoğu’nun en büyük gölü olan İran’daki Urumiye Gölü’nün yüzde 60’ı, dünyanın en alçak noktası olan Lut Gölü’nün ise üçte biri  kurudu.

NASA’ya göre, 2003-2010 yılları arasında Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın birçok bölgesinde toplam 144 kilometreküp tatlı su rezervi kayboldu. Bu miktar neredeyse Lut Gölü’nün toplam su hacmine eşit. Ortadoğu, Hindistan’dan sonra dünyada yer altı su rezervlerini en hızlı kaybeden ikinci bölge  özelliğine sahip.

Türkiye’de ve dünyada göllerin yok olmasına yol açan sebepler ortak: çok su tüketen tarım politikaları ve suyun doğal döngüsüne barajlarla müdahale eden su politikaları.  Oysa göllerimizi yaşatmak mümkün. Yöreye uygun, az su tüketen bitkiler yetiştirerek;  tarımda tasarruflu sulama sistemleri kullanarak; en önemlisi göllerin de her canlı gibi suya ihtiyacı olduğunu hatırlayarak, derelerden ve nehirlerden göllere akan suyu barajlarla kesmeyerek.

Doğa Derneği, 2007’den bu yana sürdürdüğü “Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi” kapsamında, 17-18 Eylül 2013 tarihlerinde, Vaillant’ın desteğiyle, Burdur’da “Kuruyan Göller İçin Uluslararası Buluşma” başlığıyla uluslararası bir toplantı düzenliyor.  Toplantının amacı, dünyada ve özellikle ülkemizin yakın çevresinde göllerin kurumalarının sebep ve sonuçlarına, bunun yanı sıra, kurumakta olan gölleri korumak için uluslararası  ölçekte yürütülen çalışmalara dair bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak.  İki  gün boyunca sürecek toplantıya, Orta Asya, Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika’da, Türkiye dahil 10 ülkeden akademisyen, kamu kurumu ve doğa koruma örgütü temsilcisi 19 konuşmacı katılıyor.

Toplantıda dünyaca ünlü ve kuruma tehditi altında olan Turkana Gölü (Kenya), Urumiye Gölü (İran), Lut Gölü (Ürdün-İsrail), Aral Gölü (Özbekistan-Kazakistan), Koroneia Gölü (Yunanistan) gibi göllere yönelik güncel tehditlerin yanı sıra, Hula Gölü (İsrail), Sevan Gölü (Ermenistan), Siranguli (İran), Mezopotomya Sazlıkları (Irak) gibi sulak alanlarda gerçekleştirilmiş başarılı kurtarma çalışmaları da paylaşılacak. Toplantının son bölümünde gerçekleştirilecek olan yuvarlak masa oturumunda gölleri yaşatmak için bölgesel düzeyde işbirlikleri tartışılacak.

Gölleri ve göllerle var olan yaşamı korumak için bir araya gelen bizler, tüm doğa dostlarını Kuruyan Göller İçin Uluslararası Buluşma’ya katılmaya davet ediyoruz.

Göl yoksa hayat da yoktur.

fotoğraf: t24 sitesinden alınmıştır.

 
 Daha fazla detay için tıkla..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir