Uluslararası Hrant Dink Ödülü Cumartesi Anneleri ve Nataša Kandić’in

5.Uluslararası Hrant Dink Ödülü Türkiye’den Cumartesi Anneleri  ve Sırbistan’dan Nataša Kandić’e verildi.

hrantdinkaward

Lütfi Kırdar’da yapılan ödül töreninin açılışını sanatçı Hayko Cepkin yaptı.

Sunuculuğunu Olgun Şimşek’in yaptığı törene Boğaziçi Caz Korosu, Türkçe ve İngilizce parçalarının yanı sıra Gomidas’ın  bir Ermenice parçasını söylendi.

Ödülü sahiplerine, jüri üyeleri Rakel Dink ve Uluslararası Memorial Topluluğu’nu temsil eden Alexander Cherkasov verdi. Ödülü Cumartesi Anneleri / İnsanları adına Hanım Tosun, İkbal Eren ve Emine Ocak aldı.

Uluslararası ödül kazanan ise Nataša Kandić’e ödülünü İsmail Beşikçi ve Ali Bayramoğlu verdi. Kandić’e ödül verilirken “Empati kurulmadan geçmişimizle ve diğer insanlarla barış da yok barışmak da yok. Barışın tek şartı empati kurmak” ifadelerini kullandı.

Nataša Kandić

Ödülün bu yılki jürisinde Timothy Garton Ash, İsmail Beşikçi, Rakel Dink, Costa Gavras, Nilüfer Göle, Alexander Iskandaryan, Etyen Mahçupyan ,Uluslararası ‘Memorial’ Topluluğu bulundu.

Diğer yıllarda Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nü kazananlar, Alper Görmüş, Amira Hass, Türkiye Vicdani Ret Hareketi, Baltasar Garzón, Ahmet Altan, Lydia Cacho, İsmail Beşikçi ve Uluslararası ‘Memorial’ Topluluğu. Ödül töreni, www.hrantdink.org ve www.hrantdinkodulu.org adreslerinden naklen yayımlandı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir