Kansere karşı, bağışıklık sistemine ayar

Philadelphia Çocuk Hastanesi bilim insanları bağışıklık sistemini kansere karşı etkinleştirmenin olası bir yolunu buldu. Hayvan deneyleriyle, bağışıklık sisteminin kendi beden dokusu yerine saldırganlarla mücadele edecek şekilde ayarlanmasının, kanser için yeni tedavi olanaklarının doğuracağı görülmüş. Bağışıklık sisteminin kendi beden dokusuna saldırması yüzünden meydana gelen birçok hastalık var. Bunlara mesela diyabet tip 1 ve Multiple Skleroz da dahil.

Kanser araştırmalarında en sevilen çalışma alanı Treg hücreleridir. Bunlar, normalde bağışıklık sisteminin, bedenin saldırıya uğramasını engelleyenleri sakinleştiren kısmına aitler. Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji Dergisinin yaptığı çeviride, Wayne Hancock ve ekibi, bu hücrelerin adamakıllı çalışabilmeleri için gerekli bir kimyasaldan yoksun olan fareler yetiştirmiş.

Bağışıklık Sistemi

İkinci bir adımda ise aynı etkiyi normal farelerde ortaya çıkaran bir ilaç vermişler hayvanlara. İki deneyde de bağışıklık sisteminde yaşanan değişim sayesinde bir tür akciğer kanseri türünün büyümesi kısıtlanmış. Bu açıdan bakıldığında kansere karşı yenilikçi bir bağışıklık terapisi bulunmuş sayılır. Yöntemin hastalarda kullanılabilmesi için aynı süreçlerle insanın bağışıklık sisteminin de değiştirilip değiştirilemeyeceğini gösterecek testlerin yapılması gerekiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir