Aslı Erdoğan’a Norveç’ten ”Özgürlük Ödülü”

İlki bu yıl verilen, uluslararası edebiyat ödülü Ord i Grenseland Prisen-Sınırda Sözcükler Ödülü Türkiye’den bir yazara, Aslı Erdoğan’a verildi.

İsveçli ve Norveçli yazar, yayıncı ve akademisyenlerden oluşan, PEN Genel Sekreterinin de katıldığı jüri, Aslı Erdoğan’ı romanlarının yanı sıra, köşe yazılarındaki politik duruşu ve ahlaki adanmışlığı nedeniyle ödüle değer bulduğunu açıkladı. Norveçli kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 100. Yılı adına konan bu ödülün, yapıtları ve görüşleri yüzünden baskılara maruz kalan, kadın olmanın dışlanmışlığını yaşayan bir yazara ya da şaire verilmesi kararlaştırıldı. Norveç’te toplanan jüri, Neval al Saddavi, Slavenka Drakulic ve Aslı Erdoğan’ı, “özgürlük ve eşitlik için savaşan”, cezaevi, sürgün vb. deneyimleri atlatmış kendi ülkelerinin dışında daha çok tanınan bu üç kadın yazarı Frederikstad’a davet etti ve büyük ödülü Aslı Erdoğan’a verdi.

 

Yazar Aslı Erdoğan Fotoğraf: Uğur Bektaş  http://www.ugurbektas.com/photoblog/asli-erdogan

Yazar Aslı Erdoğan Fotoğraf: Uğur Bektaş http://www.ugurbektas.com/photoblog/asli-erdogan

“Şiirsel olduğu kadar büyülü diliyle de, Aslı Erdoğan romanlarında, denemelerinde ve köşe yazılarında, şiddet dolu, tehditkâr bir dünyada, ezici, yok sayıcı bir sistemde kadın olma deneyimini yakalayabilmiş ve ustalıkla aktarabilmiştir. Nefret, dışlanma, sürgün gibi ödediği ağır bedellere rağmen ahlaki adanmışlığını yıllar boyu sürdürebilmiştir.” (Jüri gerekçesi)

 

Daha önce Kırmızı Pelerinli Kent ve Mucizevi Mandarin ile İsveç ve Norveç’te adını duyuran Aslı Erdoğan’ın Taş Bina isimli kitabı bu yıl her iki dilde yayınlandı ve büyük başarı kazandı. Frederikstad Festivali’nde bir konuşma yapan Aslı Erdoğan ödülünü sokaklarda savaşan bütün kadınlara adadı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.