Amerika ve Rusya Suriye konusunda anlaşmaya vardı

ABD ve Rusya, Suriye’nin kimyasal silahlarını 2014 ortasına kadar imha ya da tasfiye etmesi gerektiği konusunda beklenen uzlaşmayı sağladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından açıklanan altı maddelik anlaşma, Suriye’nin kimyasal silahlarının dökümünü bir hafta içinde teslim etmesini öngörüyor.

Şam yönetiminin anlaşmaya uymaması halinde yaptırım ya da kuvvet kullanımını içerebilecek bir BM kararı çıkarılabilecek.

Amerika, Suriye rejiminin geçen ay kimyasal silah kullanarak yüzlerce kişiyi öldürdüğünü savunuyor.

Esad yönetimi kimyasal silah kullandığı iddialarını reddediyor ve 21 Ağustos’taki saldırıdan isyancıları sorumlu tutuyor.

“Oyuna yer yok. Esad rejiminin kararlara harfiyen uyması gerekiyor”

Rusya Dışişleri Bakanı  Lavrov’la ortak basın toplantısı düzenleyen Kerry, Esad’ı halkın önünde verdiği taahhütleri yerine getirmeye çağırdı, “Oyuna yer yok. Esad rejiminin kararlara harfiyen uyması gerekiyor” dedi.

Kerry ve Lavrov, Suriye’nin karara uymaması halinde BMsözleşmesinin kuvvet kullanımına izin veren yedinci madde çerçevesinde bir karar çıkartılabileceğini belirtildi.

Kerry, silah denetçilerinin Kasım’a kadar Suriye’de olması ve silahların 2014’e kadar devre dışı bırakılması gerektiğini belirtti.

Esad yönetimine karşı 2011’de başlayan ayaklanmada şimdiye kadar 100 binden fazla kişi öldü. Savaş nedeniyle milyonlarca Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir