Demokratikşme paketi ile Tunceli,’Dersim’ oluyor

Demokratikleşme paketi ile Tunceli’nin 1935 tarihinde değiştirilen adı,  78 yıl aradan sonra yeniden Dersim oluyor.

 Tunceli
Başbakan  Erdoğan‘ın açıklayacağı demokratikleşme paketi dünkü MKYK’da görüşülemediği için son hali aktarılamadı. Ancak alınan bilgilere göre, paketin büyük oranda netleştiği yönünde.
Tunceli için ise sürpriz bir karar alındı,paketle Tunceli’nin adı 78 yıl sonra yeniden ‘Dersim’ oluyor. Yerel yönetimlere malî ve idari açıdan nispi özerklik imkânı sağlayan Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki şerhler de kaldırılıyor.
Zaman’ın haberine göre; Pakette üzerinde mutabakat sağlanan diğer düzenlemelerin bazıları şunlar:

“Tunceli ilinin adı eskiden olduğu gibi Dersim olarak değişecek. Dersim adı 1935 tarihinde ‘Tunceli’ olarak değiştirilmişti. Kamu hizmetlerinden Kürtçe yararlanılabilecek. Kamuda başörtüsü serbest olacak. Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki şerhler kaldırılacak. Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu’nda değişiklik yapılacak. Ruhban Okulu’nun da yeniden açılması gündemde.”

Bu arada paketin tamamlanmasının uzamasına, Başbakan’ın bazı maddelere itiraz etmesinin neden olduğu öğrenildi. Bu maddelerinse anadilde eğitim, cemevlerine statü tanınması, Alevi dedelerine maaş verilmesi ile daraltılmış bölge seçim sistemi olduğu belirtildi. Erdoğan’ın anadilde eğitime kesin olarak karşı çıktığı, cemevlerine yasal statü verilmesine de ciddi çekinceler koyduğu bildirildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir