Norveç seçimlerinde muhafazakar koalisyon partileri arasına giren FRP partisi,Breivik olayı ile ilişkilendiriliyor

Norveç seçimleri Muhafazakar partilerin zaferi ile sonuçlandı fakat ülkede ve dış basında bu sonuçların yankıları henüz soğumadı. Muhafazakar Partilerden Gelişim Partisi-Fremskrittspartiet (FRP), koalisyon partileri arasına girebilmesi sebebi ile dış basında 22 Temmuz 2011’de 77 kişiyi katleden  Breivik  olayı ile ilişkilendiriliyor. Breivik eski bir FRP üyesiydi.

Oslo
Reyhan Kolstad
info@dagmedya.com

Foto:http://www.tnp.no/economy

Gelişim Partisi(FRB) Partisi -Foto:http://www.tnp.no/economy

Partinin  koalisyonda yer bulmasının Ütoya Adası ve Oslo’da katliam yapan Andrers B.Breivik’in terörist hareketlerine sonucu olduğu belirtiliyor. Ancan bunu sadece dış basın demiyor. Norveç’in Bergen Üniversitesi’nden Profesör Alf Günvalf Nilsen, The Guardian’da bu konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı ve  yazısında şöyle dedi; ‘2  sene önce yerel seçimlerde büyük oy kaybeden Gelişim Partisi(FRB)’nin,birden bire  koalisyona girmeyi başarması saldırıdan hiçbir şey öğrenmediğimizin kanıtıdır.’

9 Eyül’de seçimi kazanan Sağ Partiler, hükümet kurma kargaşasını yaşarken dünya medyasının odaklandığı nokta bu. Norveç Büyükelçilikleri, Norveç Dışişleri Bakanlığı’ndan yardım isteminde bulundular. Bunun sebebi ise, dünya medyası seçimi kazanan Sağ Partilerden FRB’yi 22.temmuz 2011 77 kişiyi katleden Andres B. Breivik’e bağlaması.

Norveç’in, İtalya Büyükelçisi dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde elçiler Norveç Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçip  bu bağdaştırma konusunda bir şeyler yapılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.  Norveç’in muhafazakar partilerinden FRP’nin, bir teröristle bağdaştırılmasının tamamen yanlış olduğunu,müdahale gerektiğini belirttiler. Ancak bu bağdaştırmayı yapan sadece  dünya medyası değil gibi.

Alf Gunvald Nilsen

Alf Gunvald Nilsen

Norveç Bergen üniversitesinden Profesör Alf Günvalf Nilsen, dış basında yapılan eleştirilere hemfikir görünüyor. Alf Günvalf, The Guadian  gazetesine  bu konuda  bir yazı  kaleme aldı. Bu yazı sebebi ile  profesör ölüm tehditleri aldı ve  üniversite  geçici süreliğine  kapılarını kapatmak  zorunda kaldı.

Profesör Alf Günvalf Nilsen yazısında, “Norveç saldırılarının toplumunda politik bir tartışma yaratmadığını, sağa oy vererek teröristi desteklediklerini,2  sene önce yerel seçimlerde büyük oy kaybeden FRB,  birden bire  koalisyona girmeyi başarması saldırıdan hiçbir şey öğrenilmediğinin bir kanıtıdır. İki sene önceki  yerel seçimler  saldırılardan hemen sonra idi. Breivik`in   geçmişte FRB üyesi oluşu da partiye negatif bir imaj vermişti. Ama iki sene sonra  FRB hükümette. Bu açıklıyor olanları. Norveç halkının  düşünce tarzını, ve de hiçbir şeyi öğrenmediğini.  En ciddi sorunlardan biri ise FRB partisini  İslam’a, Ortadoğun’dan gelen göçmenlere karşı  antipolitik olması. ” ifadelerine yer veriyor.

Yazının İngilizce’sini buradan okuyabilirsiniz…

*Bu haber Reyhan Kolstad ile yapılan telefon görüşmesi sonucu hazırlanmıştır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir