CerModern genç sanatçı Murat Koç’u ağırlıyor

MURAT KOÇ // KARA DÜZEN
17 Eylül – 6 Ekim 2013
Gorsel.01
CerModern’in yeni güncel sanat alanı Hub Sanat Mekan, açılış sergisinde genç sanatçı Murat Koç’un eserlerini ağırlıyor.
İnsan psikolojisine dair karanlık tarafları konu alan eserlerinde Murat Koç , benzemeye odaklı, benzerliğe itilen, aynılaşmış toplumlarda kişinin, aynılarından uzaklaşmasını, inancının sınanmasını, varlığını göstermesini, sessizliğini ve en özünde bekleyişini anlatıyor. İmgelerinde insan figürlerinin yanı sıra hayvan figürlerine de sıkça rastlıyoruz. Resimlerinde kullandığı siyah beyaz renkleri ise konu aldığı karamsar ve olumsuz duyguları en iyi ifade edebileceği ton olarak belirliyor. Kullandığı sembolik anlatım biçimi ile kendi mesajını seyirciyle buluşturuyor. Bu anlamda Murat Koç’un  çalışmaları görünürlüğün yanında okunurluğu da olan işler.
Eserlerinde ifade biçimi olarak, ağırlıkla kullandığı düz ve çarpık çizgi detayları  ile ölüm ve yaşam arasındaki bireylerin toplum tarafından ötekileştirildiği bir kimliği ve toplum içinde taraf tutmaya zorlanışını betimliyor.  Bedenlerinden  uzaklaşan ruhları ve ruhlarını bekleyen insan bedenlerinin kesitlerini  ifadesiz ve donuk yüzler kullanarak görselleştiriyor.
Uzak doğu baskı sanatı olan Ukiyo-e  akımının temelinden aldığı köklü teknikleri modern, günümüze özgü, kimi zaman yeniden kurgulayarak, güncel bir biçimde “kara bir düzen”  eşliğinde kendi diliyle birleştiriyor.
Murat Koç’un ilk kişisel sergisi olan “Kara Düzen”, 17 Eylül – 6 Ekim 2013 tarihlerinde CerModern  HUB  Sanat Mekan  alanında görülebilir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir