Barack Obama, Kongre’den Suriye’ye müdahale oylamasını ertelemesini istedi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, canlı yayında ABD halkına seslenip Amerikanin Suriye’deki kimyasal silahlara ilişkin politikasını anlatıp, Kongre’den Suriye’ye askeri müdahale oylamasını ertemelerini istedi.

Kongre

 

Barack  Obama, ‘geçen ay binden fazla kişinin ölümüne neden olan kimyasal silah saldırısının arkasında kesin olarak Suriye hükümetinin olduğunu’ belirtti. Başkan, Suriye’nin kimyasal silah stoklarını imha edilmesi teklifinin uygulamaya geçirmesi konusunda Amerika’nin Rusya ile ortak çalışabileceğini ifade ederek, diplomasinin başarısız olması durumunda  güç kullanma tehdidini ellerinde bulundurduklarını söyledi.

Beyaz evde konuşan Obama, güç kullanılmasının iç savaşa çözüm getireceğine inanmadığı için Suriye’ye yönelik askeri müdahale çağrılarına uzun süre direndiğini söyledi. Bbctürkçe servisinin haberinde,ABD Başkanı, askeri müdahale konusunda fikrini değiştirmesinde 21 Ağustos’ta Şam yakınlarına düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırının etkili olduğunu ifade etti ve ekledi:

Obama, çatışmaların Suriye sınırının dışına taşması durumunda ‘bu silahların ABD’nin müttefikleri Türkiye, Ürdün ve İsrail’i de tehdit edebileceğini’ söyledi.

Kimyasal silah saldırısından Beşar Esad’ı sorumlu tutan Obama, “Esad’ın kimyasal silah personelinin, sarin gazını karıştırdıkları yere yakın bir saldırı düzenlediklerini biliyoruz. Kendi ordularına gaz maskesi dağıttılar. Daha sonra rejim kontrolündeki bir bölgeden, rejimin muhalif güçlerden arındırmaya çalıştığı 11 mahalleye roket fırlattılar” dedi.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir