Üçüncü köprü için ormana veda

Banu Güven /banuguven.com

İstanbul’un trafik sorununu çözeceği iddia edilen, ama kenti ormanlık alana yayacak olan üçüncü köprünün çalışmaları sürüyor. Bu videoda bağlantı yolları için kesim yapılan alanı ve ağaçlardan geri kalanı göreceksiniz. İstanbul’un havasına, suyuna, toprağına ne olacak? Cevabın ilk bölümü burada.

Kuzey Ormanları

Kuzey Ormanları

Riva’ya 10 km uzaklığındaki Öğümce Köyü’nün hemen üzerinde köprü bağlantı yolu çalışmaları bütün hızıyla sürüyor. Köylüler çalışma alanına vardıklarında ”Daha iki gün önce böyle değildi burası. Çok ağaç gitmiş” diyorlar. ”Köprü demek köylerin ve köylülerin yerini, doğanın yerini rantın ve kentleşmenin alması demek” diye düşünenler de var, anlatılana göre her gece ranttan payına düşecek kırıntının rüyasıyla uykuya dalan da. Bu arada bir ekosistem tahrip olmaya devam ediyor.

Kuzey Ormanları Savunması

Bu projeye karşı çıkan Kuzey Ormanları Savunması haftasonu Riva’da kamp kurdu, basın açıklaması yaptı. Ormanın sadece ağaçlardan ibaret olmadığını, içinde ekosistemi barındırdığını hatırlattı. Kuzey Ormanları Savunması ”Daha ileri gitmeden, buradan dönüş olabilir” diyor ve İstanbullular’ı Gezi ruhuna davet ediyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir