Norveç’in seçim zaferi sağcı Erna Solberg’in

Norveç’te genel seçimleri muhalefetteki merkez sağ Muhafazakâr Parti lideri Erna Solberg kazandı.Oslo’da Kış Olimpiyatlarına ise yüzde 55 oyla evet dendi.  Norveç tarihinde ilk kez seçimlere bağımsız giren Yeşil Doğa Partisi bir meclis üyesi çıkardı.

Reyhan Kolstad /Oslo
info@dagmedya.com

Erna Solberg

Sağ Muhafazakâr Parti lideri, iktidardaki İşçi Partisi Başbakanı Jens Stoltenberg’i mağlup edip yeni hükümeti kurmak için kolları sıvadı.

Solberg’in göçmen karşıtı İlerleme Partisi ile koalisyon kurması bekleniyor.

Sandıkların üçte ikisinden çıkan sonuçlara göre dört merkez sağ partinin oluşturduğu koalisyon 169 sandalyeli parlamentoda 96 sandalye kazandı.

Başbakan Stoltenberg, gelecek hafta bütçeyi sunduktan sonra koltuğunu devredeceğini söyledi.

İşçi Partisi lideri 2005 yılından beri başbakanlık koltuğuna oturuyordu.

Stoltenberg, partisinin ‘daha önce hiç kimsenin başaramadığı üst üste üç seçim zaferi için çalıştıklarını ama bunun güç olduğunu’ söyledi.

Solberg, Noverç’in ikinci kadın başbakanı ve 1990’dan bu yana ülke başına geçen ilk muhafazakâr lideri olacak.

Oslo’da gazetecilere konuşan 52 yaşındaki Solberg, “Bugün, seçmenler sağ partiler için tarihi bir seçim zaferi getirdi. Bu ülkeye yeni bir hükümet vereceğiz” dedi.

Muhabirler, kabinede üst düzey en az iki veya üç bakanlığın kadınlara verilebileceğini söylüyor.

Norveç, aşırı sağcı Breivik’in 2011 yılında İşçi Partisi’nin bir kampına düzenlediği ve 77 kişiyi öldürdüğü saldırı sonrası ilk defa sandık başına gitti.

Breivik de sağcı İlerleme Partisi üyesiydi.

9 Eylül

Norveç bugün seçime gidiyor. Başbakan Jens Stoltenberg tekrar seçilecek mi yeni bir dönem için? Yoksa Norveç halkı üst üste iki dönem seçimi kazanan işçi partisine(AP) güle güle deyip yeni bir partiye mi şans verecek.

Norveç’te genel seçim için sandıkların kapanmasına az kaldı. Şu an  durum mavi renk ile tabir edilen Sağ partinin kazanacağını gösteriyor. Erna Solberg kazanırsa kuracağı yeni hükümetten beklentiler çok. Özellikle muhafazakar parti olan KRF, Hıristiyan Halk Partisi ile hükümet kurulması taraftarı değil halk.

Geri sayıma az kaldı ama 30 yaşın altında ki gençlerin sadece yarısının oy vermesi trajik olarak değerlendiriliyor.

Foto: Fredrik Varfjell / NTB scanpix

Foto: Fredrik Varfjell / NTB scanpix

Sağ Parti başkanı Erna Solberg’in seçimi kazanma şansı büyük gözüküyor. Halkın değişikliğe ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Seçim sürecinde en büyük sorunun ise gençlerin oy kullanmaması belirtiliyor.

22 Temmuz Ütoya saldırı olaylarından sonra yeni nesil daha bilinçlendi ama bu yine de oy kullanmada gençleri harekete tam olarak geçirmiş gözükmüyor. Ayrıca gençler arasında genç kadınlar oy kullanmazken, genç erkeklerin daha fazla oy kullandıkları açıklandı.

Sosyologların bu konu hakkında yaptıkları açıklama ise genç kadınların politik görüşlerinin tam belirginlik kazanmamış olması ve bu durumun oy kullanmayı da etkilediği. Ancak yapılan açıklamalarda 22. temmuz saldırılarının gençlerin genel olarak daha çok oy vermelerinde etkili olduğunu gösteriyor.

İlk kez oy kullanma hakkı kazanan gençlere neden oyunu kullandığı sorulduğunda ise yanıt; “Dünyanın birçok yerinde gençler, insanlar demokrasi için oy kullanmak için ölüyor, öldürülüyor”  şeklinde oluyor.

afp

Foto:afp

Oslo, 2022 Kış Olimpiyatları İçim Oy Kullanıyor 

Yeni hükümet seçiminin yanı sıra özellikle Oslo’da yaşayanlar, Oslo’da 2022 Kış Olimpiyatları için oy verecek. Ancak Kış olimpiyatlarını istemeyenler de var ve bu şaşkınlık yaratıyor. Norveç’in kış sporları ülkenin ulusal sporudur. Bu sebeple istenmeme nedeni tam olarak anlaşılabilmiş değil.

arion  karla oynuyor 027

Seçim sonuçları bu akşam netleşiyor, gözüken İşçi Partisi oy kaybederken, Sağ Parti başı çekiyor. Bu son dönemlerde Avrupa’da Sağ Particiliğin giderek popülerlik kazandığına bir işaret olarak görülşebilir.

Seçim gelişmelerini  @dagmedia‘dan ya da Dağ Medya web sitesinden güncelleyeceğiz.

(Bu haber telefon üzerinden gerçekleştirilşmiştir.)

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir