İstanbul 2020: Olimpiyat sunumunu yaptı

Olimpiyat Oyunları’nın 2020 yılındaki ev sahibinin belirleneceği oylama öncesi Buenos Aires’te ilk sunumu İstanbul heyeti yaptı.

page_basbakan-erdogan-esim-ve-cocuklarim-beni-affetsin-spora-ve-istanbula-bir-askla-baglandim_245599034

Arjantin Başkent Buenos Aires’te bugün yapılacak oylama, 2020 Olimpiyatları’nın düzenleneceği kenti belirleyecek. İstanbul, Madrid ve Tokyo’nın aday olduğu yarışta ilk sunumu Türkiye yaptı… Kazanan şehir Türkiye saati ile 00:30’da açıklanacak…

 

Suat Kılıç: Bizim politikamız gayet iyi net

 

“İstanbul’un ilk adaylığı sırasında 19 yaşındaydım. Şimdi 41 yaşında spor bakanı olarak karşınızdayım. Akdeniz Oyunları bizim altyapımızı test etmek açısından şanstı. TOKİ 18 ayda onlarca spor tesisini inşa etmeyi başardı. Taahhütlerimizi yerine getiriyoruz. Sizin içinde getireceğiz. 500 milyon dolarlık bir spor yatırımımız var. Bu olimpiyatları alamazsak da olimpik ruhu devam ettirmek için bu bütçeyi harcayacağız.  Bizim politikamız gayet net. Dopinge karşı sıfır toleransımız var. Anti doping konusundaki yatırımlarımızı artıracağız. Aynı zamanda yasaklı maddelerin ithalat ve ihracat yasaklanması için gerekli yasaları çıkartacağız.”

 

Ali Babacan: Zaman İstanbul’a evet deme zamanıdır

 

“Mükemmel bir misafirperverlik, spor aşkı.. işte Türkiye bu. Ulaştırmaya yaptığımız yatırımlar bizim temel politikamız. İpek yolu bildiğiniz gibi İstanbul’dan geçiyor. Marmaray deniz altından geçen dünyadaki en derin proje. İlk defa İpek Yolu bu projeyle biraraya geliyor. OECD’nin tahminlerine göre üyeleri arasında en hızlı büyüyen ülke önümüzdeki yıllarda Türkiye olacak.  2020’ye kadar 5,6 büyüyecek. IOC’nin üyelerinin karşısına, mali sorumluluklarımızı bilerek çıkıyoruz. Sermaye harcama bütçemiz 1.1 milyardır. Geçtiğimiz 10 yıldaki bütçemize baktığımda olimpiyatların mali tablosunun olumsuz bir noktaya varmayacağını şimdiden söyleyebilirim. Çünkü bu ekonomik pay bizim ulusal olarak spora ayırdığımız paydır. Olimpiyatları alsak da almasak da. Aynı zamanda TOKİ’de yarın hemen çalışmalarını başlatacak kapasitede. 2020 bir ulusu ve bir ülkeyi dönüştürebilir. Ev sahibi ülkenin hedefleri IOC’nin hedefleriyle örtüşüyorsa o olimpiyatlar başarılı oluyor. Zaman İstanbul’a evet deme zamanıdır.”

 

Çağla Büyükakçay: Tarih yazmaya hazırız

 

“Türkiye’nin nüfusunun yarısı 25 yaşın altında. Özgürlük ve demokrasi şemsiyesi altında geçmişteki ayrılıkları geride bırakarak birarada yaşamayı başardık. Bizler dünyayı değiştirmeye inanıyoruz. Benim hayalim bir olimpiyat sporcusu olma hayalim var. Ben 8 yaşından beri tenis oynuyorum. Her fırsatta gerekirse duvarlara karşı oynadım. 2010 yılında Grand Slam turnuvasına katılan ilk kadın tenisçi oldum. Lütfen bize inanın. Tarih yazmaya hazırız.”

 

Uğur Erdener: Dopingli mücadelemiz sürüyor

 

“İstanbul bildiğiniz gibi Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik etti. Aynı zamanda kültür ve sanatta kavşak noktası oldu. Aynı zamanda modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olimpik değerlerin toplumun hücrelerine işlemesini istedi. İlk defa ev sahipliği yapma arzusunu Sinan Erdem’den devraldım. İstanbul uzun yılladır spor tesisleri yapıyor. Dopingle mücadelesi sürüyor. Biz doping konusundaki sıfır tolerans konusunu kararlılıkla sürdüreceğiz. Olimpiyatlar yeni coğrafyalara kapı açmakta ustadır. Çıkış felsefesi budur. İşte bizde İstanbul’da bunu sağlamak istiyoruz. Tarih bize şunu gösteriyor, olimpiyat bir ülkenin gelişmesine katkı sağladığı sürece başarılı olmaktadır.”

 

Hasan Arat: Sizlerle hikayemizi paylaşacağız

 

“Başkan, üyeler günaydın. Bildiğiniz gibi insanlık tarihinden bugüne kadar güneş İstanbul’da her gün ayrı iki kıtaya doğuyor. Sizlerle hikayemizi paylaşacağız. Demokratik, laik ve hukuk üstünlüğü ile yönetilen Olimpik değerlere bağlı bir ülkenin hikayseini anlatacağız. Bu yolculuğu diğer aday şehitrlerle paylaşmak bir onurdu. Bugün, neden İstanbul’u ortak şehir seçmeniz gerektiğini anlatacağız. Türkiye muazzam bir fırsat sunuyor. Olimpiyat hareketi sınırları aştı ve neler yapabileceğini gösterdi. İstanbul’u hayal edin…”

– Heyetimizin arkasındaki ekranda 10’dan geriye sayıldı… Saniyeler 0’ı gösterince salonun tüm ışıkları yandı ve sunumumuz başladı.
– Türkiye heyeti sahneye davet edildi… Sunumumuz başlıyor…
– Ve tarihi yarış başladı… Birazdan İstanbul’un sunumu için sahneye davet edileceğiz.
– İlk sunumu biz yapacağız… 15:00’te başlayacak sunum için konuklar salona alınmaya başlandı…

103 IOC ülkesinin mensuplarından 97’sinin vereceği oy Tokyo, Madrid ve İstanbul’dan birini mutlu sona ulaştıracak. Buenos Aires’in, 10 Eylül’de sona erecek ev sahipliğinden toplam 4 milyon Dolar turizm geliri elde etmesi göz önüne alınırsa, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nı düzenleyecek ülkede gelir bakımından büyük beklentiler içinde olacak.

İstanbul, 2020 Oyunları’na ev sahipliği yapma onurunu elde etmesi halinde bu, Türkiye ve bölge için tarihi bir an olacak. Olimpiyatları İstanbul’un kazanması durumunda farklı noktalarda havai fişek gösterileri de düzenelenecek.

 

Günün programı

 

15:00 – 16:00
Türkiye’nin sunumu

16:00 – 16:30
Soru cevap

21:00 – 21:45
Değerlendirme komitesinin raporu

21:45
32. Olimpiyat Oyunları oylaması

23:00
Ev sahibi ülkenin açıklanması

00:30 – 01:00
Ev sahibi ülke şehir ile anlaşma imzalanması

The Times: İstanbul , Guardian&Independent:Tokyo 

The Times İstanbul diyor, Independent ve Guardian’ın favorisi ise Tokyo Britanya gazeteleri bu gece yapılacak Olimpiyat oylamasına sayfalarında geniş yer veriyor. The Times tercihini İstanbul’dan yana kullanırken, Independent ve Guardian gazeteleri favorileri olarak Tokyo’yu gösteriyor.

olimpiyat-640x360

Gazete, İstanbul’un Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma şansını kaybetmesi durumunda, Gezi Parkı eylemcilerinin ‘intikam riskiyle karşı karşıya kalacağı’ yorumunu yaparak, Fukuşima nükleer santralında sızıntı meydana gelen Tokyo ve ekonomik krizin pençesindeki Madrid’e kıyasla İstanbul favori aday kent olarak öne çıkartıyor.

Bbctürkçe servisinin haberinde, Independent gazetesi, İstanbul’un seçilmesini ‘kumar oynamaya’ benzetirken, özellikle kent içi ulaşıma ilişkin sorunlar olumsuz bir etken olarak gösteriliyor.

Gazete İstanbul için ‘riskli’ yorumunu yapıp “İstanbul, en çok çalışmanın yapılması gereken yer. Mekânların yüzde 70’inin inşa edilmesi gerekiyor” gibi eleştirilere yer veriyor.

Independent, “Türk futbolunda şike skandalı var, doping kullandığı ortaya çıkan atletlerin sayısı artıyor, sporun dışında eksi puanlar hükümet karşıtı gösteriler ve komşu ülke Suriye’deki güvenlik sorunları” diyor.

Gazete, sağlam altyapısı, hassas bütçesi, gerçekli hırsları ve sağladığı mali güvence ile Tokyo’yu favori kent olarak gösterirken ekonomik krizdeki Madrid’e ise çok şans vermiyor.

The Guardian gazetesi, “Madrid, Suriye’deki mali krizin gölgesinden kaçmak için çok çalışmalı, Tokyo’ya Fukuşima’dan yeni radyasyon sızıntıları köstek oldu. İstanbul, Taksim Meydanı’ndaki gösteriler, doping sorunları ve Suriye’ye yakınlığı nedeniyle ivme kaybetti” diyor.

Fakat tüm bunlara rağmen, gazete favori kent olarak Independent gazetesi gibi Tokyo’yu gösteriyor.

bbctürkçe

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir