ODTÜ’de vekiller dozeri durdu

ODTÜ’den geçmesi planlanan yola karşı direnen gruplara bu sabah polis tarafından müdahale edildi. Olaylarda en az 15 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. CHP milletvekili Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Canan Yüceer ve Aylin Nazlıaka ODTÜ’ye geldi. Aygün, “Gezi, ayak seslerini şimdiden hissettiriyor” dedi.

BTeZtjqCcAEBuiv

 odtü

15 kişilik eylemci grup yıkım alanına girerek çalışmaları engellemek istedi. Üniversiteliler kol kola girerek zincir oluştururken, sloganlarla da hukuk dışı yol projesini, ağaçların kesimini protesto etti. Polis, direnen gruba müdahale ederek 15 kişiyi gözaltına aldı.

Mert Taşçılar imzalı Cumhuriyet haberinde, yıkım ekiplerinin çalışması halen devam ederken, polis çevrede sıkı güvenlik önlemleri aldı.

Siz kimin adamısınız?

Sabahki baskının ardından inşaat alanında toplanan yurttaşlar ve mahhale sakinleri tepki gösterdi. Ankara Anakent Belediyesi’nin işçileri tarafından çekilen güvenlik şeridinin yasal olmadığı belirtildi. İnşaat alanında toplanan yaklaşık 100 kişi için 5 çevik kuvvet otobüsü alana getirildi. Alanda 1 TOMA ve 1 Akrep de bekliyor.

Ankara Anakent Belediyesi’nin işçileri ile tartışan mahalleli, “Siz kimin adamısınız, Paranızı kim veriyor, gidin burdan” diyerek inşaatın yasal olmadığını ifade etti.

Biber gazlı müdahale

Ağaç kesme makinesinin iki ağacı sökme girişimene karşılık 60-70 kişilik grup makinenin önüne geçti. Çevik kuvvet ekipleri biber gazı kullanarak kalabalığı alan dışına çıkardı.


CHP’li Hüseyin Aygün dozeri durdu

CHP milletvekili Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Canan Yüceer ve Aylin Nazlıaka ODTÜ’ye geldi. Aygün, “Gezi, ayak seslerini şimdiden hissettiriyor” dedi.

CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Hüseyin Aygün kepçenin önünde durarak engel olmaya çalıştı. Milletvekillerine de polis tarafından müdahale edildi. Hüseyin Aygün dozeri durdurdu.

Belediyeden açıklama: Ağaç kesme diye bir şey yok

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise ODTÜ alanında çalışma yaptıkları iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi:

“Sabah saatlerinde çalışma yapılan ekiplerimize çadır kuran eylemciler taşlarla saldırmışlar. Bunun üzerine Emniyet’e bilgi verildi. Şu anda ODTÜ arazisi içerisinde herhangi bir çalışmamız yok. Kendi yol güzergahımız üzerinde çalışıyoruz. Orada ağaç kesme diye bir şey yok. Ağaç nakil makinalarıyla başka yere dikiyoruz. Bazı gruplar işi provoke edip ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar.”

ODTÜ rektöründen ilk açıklama

ODTÜ MimarlarOdası Ankara şubesi heyeti inşaatın başlamasının ardından ODTÜ rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ile görüştü. Heyete yaptığı açıklamaya göre Acar, “İnşaat doğru değil, koruma amaçlı imar planı yapmak için çalışıyoruz. Böyle olamamalı” dedi.
Cumhuriyet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir