Ekmek ve Kışa Hazırlık Atölyesi

Buğday ve Taş Mektep 18-21 Eylül tarihlerinde Adatepe’de Ekmek ve Kışa Hazırlık Atölyesi düzenliyor.

Açlık Sınırı-Ekmek

Dört gün boyunca 09.00- 18.00 saatlerinde yapılacak atölye çarşamba sabahı Taş Mektep’te buluşma ile başlayacak, sohbet ve işlerin planlanması yapılacak.

50 lira olan atölye ücreti, atölyeye katkıda bulunan Adatepeli köy kadınları arasında paylaştırılacak.

Atölye kapsamında organik buğday ile ekmek yapacağız, yerel taş fırınlarda pişireceğiz, kışlık erzağımızı hazırlayacağız. Köy keçilerinin sütünden taze peynir ve yoğurt, meşhur Çanakkale domatesinden domates salçası, biber salçası, tarhana, erişte yapacağız.

Atölye sırasında Buğday Derneği üyeleri ve Adatepeli kadınların bilgi ve deneyimlerinden yararlanacağız. Yiyecekler, besinlerin sağlıklı ortamlarda saklanması ve tüketilmesi gibi konularda sohbetler yapacak ve bilgi alışverişinde bulunacağız.

Diğer malzeme masrafları (un, domates, biber, süt ve mayalar, erişte ve tarhana için gereken malzemeler) Adatepe Zeytinyağları tarafından karşılanacak. Katılımcıların üretimlerini saklamaları için gereken kavanoz, kutu gibi malzemeler için harcamaları kendilerinin yapmasını bekliyoruz. Dileyenler bu malzemeleri getirebilir, ya da Cuma günü Küçükkuyu pazarında gerekli şeyleri bulabilir. Atölye bitimi ise hazırladığımız erzağımızı alıp eve gideceğiz.

 

 

Başvuru ve kayıt için:

www.tasmektep.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir