Başbakan Erdoğan: Kimyasal saldırıyı Beşar Esad’ın düzenlediği açık

Başbakan  Erdoğan, Rusya’daki G20 zirvesinin ardından yaptığı basın toplantısında, Suriye’de Şam yakınlarındaki kimyasal silah saldırısını Beşar Esad rejiminin gerçekleştirdiğinden şüphe duymadıklarını ifade etti.

bee_erdogan

 Erdoğan, “bunu görmezlikten gelenlerin tarih karşısında hesap vereceklerini” savunarak, siyasi liderlerin  ortak tavır belirlemesi gerektiğine dikkat çekti.

Erdoğan, G20 zirvesi kapsamında başta ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Çin ve İngiltere liderleri olmak üzere çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan,  “Kimyasal silahlar üzerinde hassasiyetle durulurken öbür tarafta 100 bin insanın öldürülmesinin bir kenara konulması,bombalamak suretiyle insan öldürmenin ve 7 milyon insanı göçe zorlama suç.”

Erdoğan Suriye’de Esad rejimi devrilince ne olacağı yönündeki soruların sıklıkla sorulduğunu belirterek, “anayasal parlamenter sisteme kapı aralayacak, herkesin eşit temsilini öngörecek bir yönetimi destekledik ve destekliyoruz. Halkın iradesiyle tecelli edecek bir yönetim herhalde bundan (Esad rejiminden) çok daha kötü olmayacaktır” dedi.

Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nin bu konuda kararı olmadığı için Suriye’ye yönelik ortak bir operasyonun henüz olmayacağını, ancak 3-5 ülkenin oluşturacağı bir koalisyonun operasyonunun destekleneceği izlenimi edindiğini belirtti.

Dün akşamki çalışma yemeğinde Suriye sorunu üzerinde durulduğunu belirten Erdoğan, liderlerin Şam’a yönelik operasyonun gerekli olduğunu düşündüklerini, Birleşmiş Milletler denetçilerinin raporuna yönelik adım atılması yönünde yaklaşım olduğunu ve bir koalisyonun atacağı adımın destekleneceğini gözlemlediklerini dile getirdi.

Erdoğan, Rusya ve Çin ile diyaloglarının devam ettiğini de vurguladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un Suriye’ye olası bir müdahaleye karşı çıktığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de Erdoğan, Ban’ın kanaatine saygı duyacaklarını, ancak BM Genel Sekreteri olarak kendisinin bir şey belirleme noktasında olmadığını belirtti.

Erdoğan, Suriye’deki muhalif güçlerin en önemli beklentisinin hava desteği olduğunu, bu destek kendilerine verildiği anda oradaki güçlerin çok daha erken başarı kazanabileceğini vurguladı.

Bir soru üzerine Özgür Suriye Ordusu’nun El Nusra’yı kabul etmediğini ve Suriye halkının da aşırı uçlara prim vermeyeceğini ifade eden Erdoğan, “Bütün mesele sandığın halkın önüne gelmesidir; (halkın) seçtiği iktidar zaten orada kararını verecektir. Sonra da bu aşırı uçların üzerine gerektiği gibi gidecektir.” dedi.

Erdoğan devamla şöyle dedi:

“Suriye’ye yönelik bir operasyonu destekliyor olmamız özellikle muhalefet tarafından ifade edildiği gibi savaş çığırtkanlığı değildir. Şu ana kadar Suriye’de hayatını kaybedenlerin sayısını göz önüne aldığımız zaman muhalefete şunu diyorum: Bu insanlara karşı sorumluluğumuz var. Komşuda yangın başlamıştır. İlk vuracağı yer biziz. Bu yangını söndürmek durumundayız, elimizden ne geliyorsa yapmak durumundayız.”

Erdoğan muhalefetin Suriye konusundaki tutumuna ilişkin olarak da şunları söyledi:

“CHP’nin başından itibaren Şam katillerini desteklediğini, Şam yönetiminin sırtını sıvazladığını biliyoruz. Reyhanlı saldırganlarıyla nasıl bir irtibat içinde olduğunu biliyoruz. Suriye konusunda MHP’nin de CHP’yle aynı dili kullanması düşünülmesi gereken bir durumdur.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir