Inez&Vinoodh’un Türkiye’deki ilk sergisi 18 Eylül’de ISTANBUL’74’te açılıyor!

Çağdaş güzellik kavramını değiştiren, dünyanın en ünlü sanatçılarından,fotoğrafçılığın kült ikilisi Inez&Vinoodh’un Türkiye’deki ilk sergisi ISTANBUL’74 ve Gagosian Galeri işbirliği ile 18 Eylül’de ISTANBUL’74’te açılıyor!

Inez&Vinoodh portre

Inez&Vinoodh portre

Çektiğimiz her fotoğraf aslında o anda nasıl hissettiğimizi anlatan bir oto portremiz gibi. “ Inez & Vinoodh

Hem iş hem de özel hayatlarında yirmi beş yıldır birlikte olan Inez & Vinoodh, fotoğraf sanatında dijital manipülasyonun, potansiyelinin ve gücünün ilk farkına varan sanatçılardır.

Kate Drowning, 2006

Kate Moss ,2006

Güzellikle sıradışılığı, zarafetle aşırılığı; sadelikle abartıyı bir araya getiren benzersiz kareleri insan kimliğini mükemmel bir ceset gibi göstermeyi başarıyor. Yarattıkları bu akım, ikilinin imzasına  ve günümüzün vazgeçilmez estetik anlayışlardan birine dönüşmüştür.

James Franco - GQ Style UK, 2011

James Franco – GQ Style UK, 2011

1990’lı yılların başından itibaren nude, portre, still life, grafik gibi sayısız türde üretim yapan sanatçılar sanat, moda ve popüler kültürün yanı sıra deneysel montaj ve kurgu alanlarına da katkısı bulunuyor. Dijital teknikleri olağanüstü işler çıkarmak için araç olarak kullanan Inez & Vinoodh görünenin altında yatan içsel dinamikleri yeniden yorumluyor.Çağdaş güzellik anlayışını alışılmış sınırlardan çıkarıp, en sıra dışı haline dönüştürmeyi başarıyor.

Çiçeklere duydukları tutku, geçmiş dönem Alman ustalarının çiçek resimleri ve Robert Mapplethorpe, Irving Penn, Nobuyuski Araki gibi fotoğraf dünyasının efsanevi sanatçıları ikilinin en büyük ilham kaynağı.

Lady Gaga

Lady Gaga

Tomurcuklanan çiçekleri analitik bir detayla fotoğraflayan sanatçılar bu çiçekleri bembeyaz bir fonda çekerek tıpkı fotoğrafladıkları insanlar gibi onlara da insani nitelikler kazandırmakta ustadır. Sanatçılar, İstanbul’daki ilk sergilerinde sunacakları seçkide farklı dönem ve  konuları kapsayan işleri arasında geçici bir ilişki yaratacak. İnsanlar, mekanlar ve objeler arasındaki soyut eşitlikleri  ortaya koyacak.

INEZ VAN LAMSWEERDE & VINOODH MATADIN Hakkında

Inez Van Lamsweerde 1963 Hollanda; Vinoodh Matadin ise 1961 Amsterdam doğumludur. İkili sanat ve fotoğrafçılık alanında eğitim görürken tanışmışlardır. 1980’li yılların sonlarında birlikte çalışmaya başlayan Inez & Vinoodh, birçok uluslararası lüks moda markası için çalışıyor. i-D, Interview, Purple, Pop, Vanity Fair, Vogue dergisinin Çin, Amerikan  Fransız, İtalyan edisyonları, Vogue Hommes International, AnOther, Gentlewoman, Visionaire, V, V Man ve  W dergileri için çekimler yapmışlardır.

Pretty Much Everything adlı retrospektifleri bugüne kadar yaptıkları işlerden en kapsamlı seçkiyi bir araya getirmiştir. M/M Paris tarafından tasarlanan ve içinde Glenn O’Brien, Michael Bracewell, Bruce Sterling ve benzeri isimlerin yazıları bulunan ve sınırlı sayıda üretilen kitap, kısa zaman önce Taschen Yayın Evi tarafından basılmıştır. Aynı isimle dünyayı dolaşan sergi, kitapta yer alan ve her gösterimde yenilenen farklı tarz ve formatta işlerden oluşmaktadır.Pretty Much Everything retrospektifinin galası 2010 yılında Amsterdam’da bulunan FOAM’da yapıldı. 2011 yılında San Paulo’da, 2012 yılında ise Teksas’ta bulunan Dallas Contemporary Müzesi’nde gösterildi.

 

GAGOSIAN GALERİ Hakkında

Larry Gagosian’ın kurduğu ve direktörlüğünü yaptığı Gagosian Galeri’nin New York’ta üç: Londra’da iki, Beverly Hills’de, Roma’da, Atina’da, Paris’te, Cenevre’de ve Hong’da birer  tane olmak üzere tam on bir galerisi bulunuyor. Larry Gagosian, Art Review dergisinin her yıl düzenlediği ve sanat dünyasından  en önemli yüz kişisinin  seçildiği “Power 100” adlı listede defalarca ilk onda yer aldı; 2004’te birinci, 2010, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında ise ikinci seçildi.

Bugüne kadar Gagosian Galeri’nin, sergisine yer verdiği sanatçılar arasında; Diane Arbus, Richard Avedon, Francis Bacon, Joseph Beuys, Carston Höller, Mike Kelly, William de Kooning, Cy Twombly, Julian Schnabel, Cindy Sherman, Richard Serra ve Andy Warhol gibi isimler bulunuyor.

ISTANBUL’74 Hakkında

ISTANBUL’74, 2009 yılında Demet Müftüoğlu Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından kuruldu. Kurulduğu günden bu yana kültür, sanat, sinema ve moda alanlarındaki dünyanın en önemli isimlerini İstanbul’a taşıyan etkinliklere imza attı.

Gün geçtikçe güçlenen global kültür merkezi ISTANBUL’74, İstanbul’un uluslararası kültür ağında çok önemli bir noktadadır. ISTANBUL’74, İstanbul’un kültürel ruhunu ve zenginliğini dünyaya açarken, uluslararası kültür ve sanat platformunun en iyi örneklerini İstanbul’a taşıma konusunda öncüdür. ISTANBUL’74, “ilham verici, çok çeşitli ve farklı” olarak tasarlanan sergiler ve etkinlikler ile hem Türk sanatçılarının yeteneklerini dünyaya tanıtmayı hem de uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her zamanki gibi en üst düzeyde tutmayı hedefliyor. Kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası iş birliklerini desteklemeyi amaç edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve dünyanın en yaratıcı ve en yenilikçi düşünürlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede aralarındaTracey Emin, Sandro Kopp, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının bulunduğu sergileri düzenlemiştir.

YER: ISTANBUL’74 Kemankeş Caddesi, Galata Sarap İskelesi Sokak, Süha Fazlı Han No.8 D.3 Karaköy – Istanbul // Tel: 0212 243 39 // www.istanbul74.com

TARİH/SAAT: 18 Eylül, Çarşamba // 19:00

 Bilgi için: Duygu Bengi – duygu@istanbul74.com & Gizem Naz Kudunoglu  – gizem@istanbul74.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir