Bayık: Gerillayı Durduruyoruz, Kendimizi Savunacağız

PKK’nın Kandil’deki 1 numaralı ismi Cemil Bayık, “Devlet şu ana kadar bir adım atmadı. Bu şu anlama geliyor: Sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz” dedi.

Cemil Bayık

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, hükümetin, “Sahte paketlerle halkı seçimlere kadar oyalamaya çalıştığı ve sorunu çözmek istemediğini” belirterek, “Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız” dedi. Bayık, savaşın daha da şiddetlendirilmesi halinde ise geri çekilen grupların yeniden gönderileceğini söyledi.

Cemil Bayık’ın sözlerinin Fırat Ajansı’nda yer almasının ardından pek çok haber portalında ve sosyal medyada ‘ PKK çekilmeyi durdurdu mu’ tartışmalarına yol açtı. Ancak bir süre sonra BDP EşbaşkanıSelahattin Demirtaş, bu tartışmalara yeni bir boyut getirecek şu açıklamayı yaptı: “Bayık’ın sözlerinden, KCK’nın resmi olarak geri çekilmeyi durduğu anlamı çıkmıyor.”

ANF’in haberine göre, ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ sloganıyla başlatılan imza kampanyası çerçevesinde kurulan komisyonların temsilcileriyle Kandil’de görüşen Cemil Bayık, gündemdeki konulara ilişkin de açıklamalar yaptı.

Çözüm sürecine değinen ve “Biz bu sürecin devam etmesi için uğraşırken, Türk hükümeti ve devleti sürecin kesintiye uğraması için çalışıyor” diyen Bayık, Hükümetin ‘bir paketle halkın kandırılmaya çalışıldığını’ öne sürdü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir