Amerikan Kongresi’nde kararsızlar fazla

Amerikan gazetesi Washington Post, Suriye’ye askeri müdahale konusunda Senatör ve Kongre üyelerinin eğilimleri ve yaptıkları açıklamalardan yola çıkarak hazırladığı tablo, kararsızların çoğunlukta olduğunu gösteriyor. Kongre

Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’den üst düzey isimlerin bugüne kadar yaptıkları açıklamalar askeri müdahaleyi destekler nitelikte ancak halen çok sayıda Senatör ve Kongre üyesi net kararını vermiş değil. Gazetenin hazırladığı tabloya göre 100 Senatör’ün 20’si askeri müdahaleyi desteklerken 20’si ise ya karşı çıkıyor ya da karşı çıkma eğilimi gösteriyor. 60 senatörün ise kararsız olduğu belirtiliyor.

Kongre üyelerilerini gösteren tablo ise mevcut 433 Kongre üyesinin 242’si üzerinden ele alınıyor. Kongre üyelerinin oluşturduğu Temsilciler Meclisi’nde askeri müdahaleye karşı olanların çoğunluğu göze çarpıyor. Buna göre 242 Kongre üyesinin 46’sı askeri müdahaleye karşı, 81 üye ise net olmamakla birlikte karşı olma eğilimi gösteriyor. Karşı olan üyelerin çoğunluğu Cumhuriyetçi Parti üyesi isimlerden oluşuyor. 99 üyenin kararsız olduğu gösterilen tabloda sadece 16 üyenin müdahaleye destek verdiği görülüyor.

Basında, Cumhuriyetçi Parti üyesi birçok ismin ABD’nin tek başına operasyon yapma fikrine sıcak bakmadığından partinin lider isimlerinin çağrılarını görmezden gelebileceği dile getiriliyor. Bu sebeple tasarı Senato tarafından onaylansa dahi Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nden geçip geçemeyeceği büyük bir soru işareti olarak gösteriliyor.


ASKERİ MÜDAHALE SÜRESİ 60 GÜN OLACAK, 90 GÜNE UZAYABİLECEK

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’i dinleyen Kongre’ye bağlı Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin Suriye’ye yönelik yeni bir askeri müdahale tasarısı hazırladığı ifade ediliyor. Buna göre, askeri müdahale süresi 60 gün olarak belirlendi. Ancak Obama, gerekmesi halinde bunu 90 güne uzatabilecek.

İddialara göre, Komite Başkanı Demokrat Senatör Robert Menendez ile komitedeki en kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker, yeni tasarı hazırlanması konusunda anlaştı. Yeni tasarıda Suriye’ye yapılması planlanan askeri müdahale süresi 60 gün olarak belirlendi ancak Başkan Obama gerekmesi halinde bunu 90 güne kadar uzatılabilecek. Komite üyeleri Obama yönetimi gibi karaya asker çıkarılmaması görüşünü savunuyor. Ancak tasarıda acil durumlarda kurtarma ekiplerinin karaya girebileceği belirtiliyor.

Komite üyeleri yeni tasarı görüşmelerine bugünden itibaren başlayarak önümüzdeki pazartesi toplanması beklenen Senato Genel Kurulu’na yetiştirmeyi hedefliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir