İçki sınırlaması 9 eylülde başlıyor

Torba yasa ile getirilen ve tartışmalara yol açan ‘’içki yasakları’’ 9 Eylül’den itibaren başlıyor. Gece saat 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içki, perakende olarak satılamayacak. Yasak, market, büfe, bakkal ve bayileri kapsıyorAlkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde vitrinlerde de yer alamayacak.Alkollü içkiler lokanta restoran, gece kulübü, bar ve benzeri yerlerde ise saat sınırlaması olmadan açık olarak tüketilebilecek.
Ancak tesis sınırları dışında tüketilmek üzere içki satışı yapılamayacak. Bu düzenlemenin park, bahçe, sahil ve kır düğünlerinde alkollü içki içilmesine ilişkin yasaklara dayanak oluşturacağı belirtiliyor.

100 METRE MESAFE ŞARTI

Alkollü içki satışı yapılan yerler ile, eğitim kurumları ve dersaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında en az 100 metre mesafe bulunacak. Bu koşul turizm belgeli işletmeler için aranmayacak.

Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, stadyum ve spor salonları, eğitim ve öğretim kurumları, pastane, kıraathane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında içki satılamayacak. 18 yaşın altındakilere de içki satışı yapılamayacak.

UYARI YAZISI

Alkollü içkilerin reklam ve tanıtımını yasaklayan yasa, özendirici, teşvik edici kampanya, promosyon ve etkinliklere de yasak getiriyor.

TV’lerde yayınlanan dizi, film ve kliplerde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.

Alkollü içkilerin ambalajı üzerine de zararlarını belirten Türkçe uyarılar konulacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir