Altın Portakal’da Yarışacak Kısa Film ve Belgeseller Belli Oldu

50.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yılki ön değerlendirmesi sonuçları açıklandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi – AKSAV işbirliğiyle gerçekleştirilen 50.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışacak kısa film ve belgeseller açıklandı.

206 kısa film arasından 20; 99 belgesel film arasından 15 filmin yarışmaya seçildiği bildirildi.

Geçtiğimiz yıl 15 bin TL olan “En İyi Belgesel Film” ödülünün bu yıl 30 bin TL’ye, geçtiğimiz yıl 10 bin TL olan “En İyi Kısa Film” ödülünün bu yıl 15 bin TL’ye yükseltildiği bildirildi. “En İyi İlk Belgesel” seçilen filme ise 5 bin TL ödül ve Altın Portakal Heykeli verilecek.

Belgesel film yarışmasının jürisinde bu yıl usta belgeselci ve yapımcı Nebil Özgentürk,Documentarist’in kurucularından belgesel yapımcısı Necati Sönmez gibi isimler yer alırken, kısa film jürisinde ise “Zerre” filminin genç ve ödüllü yönetmeni Erdem Tepegöz; Beyazperde.com yazarı, film eleştirmeni Serdar Kökçeoğlu; ödüllü yönetmen Rezan Yeşilbaş; ünlü oyuncu Esra Akkaya ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Zehra Yiğit, gibi isimler var.

Festivale başvuran belgesellerden:

Nilüfer Uzunoğlu’nun “Antigoni Küçük Adamız Hayatımız” ,

Cem Fakir’in “Esaret Günlüğü”,

Dilek Gökçin’in “Bûka Baranê”,

Piran Aydemir’in “Fecîra”,

Nezahat Gündoğan’ın “Hay Way Zaman”,

Hikmet Yaşar Yenigün’ün “İmbatla Dol Kalbim”,

Haydar Demirtaş’ın “Misafir”,

Doğu Akıncı’nın “Mustafa’nın Yaşam Zinciri”,

Özgür Fındık’ın “Olağan Haller”,

Lusin Dink’in “Saroyan Ülkesi”,

Andrea Luka Zimmerman’ın “Taşkafa – Bir Sokak Hikâyesi”,

Birnur Pilavcı’nın “Tek Başına Dans”,

Caner Canerik’in “Was”,

Deniz Koçak’ın “Yaşam Marangozu” ve

Deniz Şengeç’in “Yürümek”

Adlı filmleri, 50. Altın Portakal’da yarışmaya hak kazandılar.

Ön jüri değerlendirmesi sonunda:

Cemil Sobacı’nın “2023”,

Baki Erdi Mamikoğlu’nun “Amok Koşucusu”,

Mizgin Müjde Arslan’ın “Asya”,

Emre Sert ve Gözde Yetişkin’in “Bi’ Garip Adam”,

Tufan Taştan’ın “Bir Kelime”,

Ertuğ Tüfekçioğlu’nun “Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası”,

Sadık Demiröz’ün “Resolution”,

Ziya Demirel’in “Evicko”,

Güçlü Aydoğdu’nun “Hunger”,

Rıdvan Çevik’in “İrfan”,

Kudret Güneş’in “Jinekolog ve Tercümanı”,

Gülistan Acet’in “Karpuz Cenneti”,

Azra Deniz Okyay’ın “Küçük Kara Balıklar”,

Bülent Öztürk’ün “Küçük Pencereli Evler”,

Ahmet Bikiç’in “Mama”,

Onur Yağız’ın “Patika”,

Yakup Tekintangaç’ın “Qapsûl”,

Buğra Dedeoğlu’nun “Şeref Dayı ve Gölgesi”,

Ayce Kartal’ın “Tornistan”,

Sevdi Gündüz’ün “Ziman”

Adlı filmleri, 50. Altın Portakal’da en iyi kısa film ödülü için yarışacak filmler olarak belirlendi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir