Suudi Arabistan ilk kez ev içi istismar ve tacizi yasaklayan bir yasa çıkardı

Suudi Arabistan ilk kez ev içi istismar ve tacizi yasaklayan bir yasa çıkardı. Yeni yasa, evde ve işyerinde her türlü fiziksel şiddete ve cinsel tacize cezai yaptırım getiriyor. Ülkede bugüne dek kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet özel alanın meselesi kabul ediliyordu.

arabia

Suudi Arabistan ilk kez ev içi istismar ve tacizi yasaklayan bir yasa çıkardı. Tacize hapis ve 13 bin dolara varan para cezası öngören yasa, aile içinde cinsel tacize maruz kalan kadın ve çocuklar için sığınma hizmeti de sağlayacak. Suudi Arabistan yasaları, bugüne kadar evde kadınlara ve çocuklara uygulanan şiddeti özel mesele olarak değerlendiriyordu.

Kadın hakları savunucusu Suad Ebu Dayyeh, yeni yasanın çoktan beri ihtiyaç duyulan olumlu bir adım olduğunu ve bütünlüklü bir biçimde uygulanması gerektiğini söyledi. BBCtürkçe servisinde yer alan haberde, yasayı uygulayacak olan polisin ve mahkeme yetkililerinin bu konuda eğitimden geçirilmesi gerektiğini belirten ‘Eşitlik Hemen’ adlı grubun temsilcisi Dayyeh, Suudi Arabistan’da erkek egemen ilişki düzeninin yasayı uygulamada en büyük engeli oluşturacağını vurguladı.

Suudi toplumunda, evde kadına ve çocuğa uygulanan şiddetin açıktan konuşulması ayıp sayılıyordu. Son aylarda başlatılan farkındalık kampanyasında kullanılan posterlerde, bir gözü morarmış çarşaflı kadın fotoğrafının altında, “Bazı şeylerin üstü örtülemez” yazıyordu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir