Burcu Bulut Özür Diledi: “Chomsky’nin Görüşlerine Eklemeler Yaptım”

Noam Chomsky ile yaptığı röportaja eklemeler yaptığı ortaya çıkan ve “anlama bağlı kalarak genişlettim” diyen Yeni Şafak muhabiri Burcu Bulut bugün “Suç benimdir.

chomsyk_burcu_ic

 

Ünlü bir düşünürün görüşlerine eklemeler yaptım” dedi. Yeni Şafak gazetesi de yazıyı İnternet sitesinden kaldırdı ve özür diledi.

Burcu Bulut twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

“Ben Yeni Safak Gazetesi’nde yaklaşık 1.5 yıldır calisiyorum.Hayatımda bu kadar dürüst,  bu kadar iyi, bu kadar hoşgörülü bir grupla calismadim.

İnsanlığı, Hayata pozitif bakışı onlarla öğrendim. Cok zor bir anımda bana kapılarını sonuna kadar sadece onlar açtı.

Sayısız soylesi yaptim. Daha iyisini yapmak icin hep cabaladim. Ve hayatimda ilk kez bir hata yaptim.

Soylesiye eklemelerde bulundum. Evet dünyaca ünlü bir dusunurun görüşlerine eklemeler yaptim.

Tum okuyuculardan ve twitter takipçilerinden Özür diliyorum. Tek ricam lutfen Yeni Safak’in bu güzel insanlarini artik rahatsız etmeyin.

Suc benimdir. Herkese ilgisi için teşekkür ederim.

Ibrahim Karagül cok degerli, kaliteli bir Yayin Yonetmenidir. Kendisiyle calisma şansı buldugum icin cok sansli ve mutluyum.

Genç ve degerli ekibine ozellikle Yaziisleri Muduru idris Saruhan’a sonsuz tesekkur borçluyum.”

Bu olay üzerine Yeni Şafak gazetesi de bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Yeni Şafak’ta, Burcu Bulut imzasıyla 27.08.2013 tarihinde yayınlanan Noam Chomsky söyleşisinin bazı bölümlerinde hatalar tespit edilmiştir. Gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmayan bu hatalar için Sayın Chomsky ve okurlarımızdan özür dileriz. İlgili röportaj ise internet sitemizden kaldırılmıştır” denildi.

Bulut daha önce yaptığı açıklamada ekleme yaptığını kabul etmemiş “anlama bağlı kalınarak genişletmeler yapılabilir” diyerek kendini savunmuştu.

Bulut’un daha önce bahsettiği ‘ek sorular gönderdim’ şeklindeki ifadesini bugün yaptığı açıklamada kullanmaması da dikkat çekti.

Burcu Bulut’un gazeteden istifa edip etmediği ise anlaşılamadı.

Ne olmuştu?

27 Ağustos Salı günü Yeni Şafak gazetesinde Burcu Bulut imzası ile yayımlanan Prof. Dr. Noam Chomsky söyleşisine gazetenin eklemeler yaptığı ortaya çıkmıştı.

Chomsky, 13 ağustos tarihinde e-posta yolu ile kendisi ile iletişime geçildiğini belirterek, sorulara verdiği yanıtlara sadık kalınmadan çeviri yapıldığını, söylemediği şeylerin röportajda yer aldığını ifade etmişti.

Bu haber üzerine röportajı yapan kişi olan Yeni Şafak muhabiri Burcu Bulut “Kendisine ilk etapta 23-24 soru yolladım. Yalnız Chomsky benzer sorularla kendisine gelindiğini, bu soruların hepsine cevap veremeyeceğini, benim önemli gördüklerimi belirleyip kendisine yeniden atmamı söyledi. O sorular içinden eleme yapıp kendisine yeniden attım. Chomsky bu sorulara çok da detaylı olmayan cevaplarla geri döndü. Röportaj olarak bu şekilde kullanılamayacağını düşündüğümden ek sorularla röportajı genişletmek istedim. Şu an kendisinin Facebook adresinde paylaşmış olduğu hali benim ek sorular yöneltmeden önceki ham halidir.” şeklinde bir savunma yapmıştı.

Chomsky bu açıklamalar üzerine kendi sitesi üzerinden bir açıklama daha yayımlamış ve Burcu Bulut’u yalanlamıştı.

Yeni Şafak gazetesi ise Noam Chomsky’yi suçlayarak ” Noam Chomsky gönderdiği cevapları ve e-postayı hatırlamamaktadır” demişti. Gazete, röportajı yapan Burcu Bulut’un röportaja 3 cümle eklediğini de kabul etmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir