Türkiye İnsan Hakları Vakfı: ‘Gezi Parkı gözaltı sayısı 3 bin 773, tutuklu sayısı 125’

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi Gezi Parkı Eylemleri Bilgi Notu 2 Ağustos 2013 raporunu yayınladı.  TİHV’nin son verilerine göre gözaltı sayısı 3 bin 773, tutuklu sayısı 125. 

dava

Raporun detayları şöyle:

Gezi Parkı projesine yönelik 28 Mayıs 2013’te başlayan ve polisin topluma yönelttiği şiddet nedeniyle temel hak ve özgürlüklerin talep edildiği protestolara dönüşerek düzenlenen eylemler büyük oranda sona erdi.

Eylemler nedeniyle TTB’ye göre 1 Ağustos 2013 tarihi itibariyle 8163 kişi yaralanarak veya kimyasal gazdan etkilenerek hastanelere/gönüllü revirlere başvurmuştur. TTB’nin web sayfası üzerinden düzenlediği ankete katılan 11 bin 155 kişi kimyasal silah/gösteri kontrol ajanlarına maruz kaldığını belirtmiştir. Maalesef eylemler nedeniyle gösterilere katılan 5 kişi ile bir polis yaşamını yitirmiştir. Ölümlerin ikisi (Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük) doğrudan polisin saldırısı nedeniyle linç edilerek öldürülen biri (Ali İsmail Korkmaz) ise bilirkişi raporuna göre polis olduğu düşünülen faili meçhul sivil kişiler tarafından gerçekleşmiş, söz konusu olaylara dair adli ve idari süreçler devam etmektedir.

Tüm Türkiye’de gözaltına alınanların sayısı ise TİHV verilerine göre 3773’e[6] yükselirken, tutuklanan kişi sayısı ise 2 Ağustos 2013’te itibariyle yeni tutuklamaların ve avukatların yaptıkları itirazlar sonucu verilen tahliye kararlarının sonrasında 125 olmuştur. Tutuklamalara “yasadışı örgüt yöneticisi veya üyesi olmak”, “halkı isyana teşvik etmek”, “kamu malına zarar vermek”, “silah ve mermi bulundurmak” veya “cami basmak” gerekçe olarak gösterilmiştir.

Eylemlerin ardından başlatılan soruşturmalar sonunda iddianameler hazırlanmaya başlandı. Şu ana kadar hazırlanan toplam 6 iddianamede 116 kişinin “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri” ve “görevini yaptırmamak için görevli polis memuruna direndikleri” gerekçesiyle yargılanması talep edildi.

Öte yandan Gezi Parkı’nın genel yapısına ilişkin tasarruf yapılmasına olanak sağlayan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararı için İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı, 22 Temmuz 2013’te İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından oybirliğiyle kaldırıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre Bayburt hariç 80 ilde Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı düzenlenen 4 bin 900 eyleme toplam 3 milyon 545 bin kişinin katıldığı, gözaltına alınan 5 bin 300 kişiden 160’ının tutuklandığı öğrenildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.