Fenerbahçe ve Beşiktaş’a Men Cezası

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Beşiktaş ve Fenerbahçe kulüplerini Avrupa kupalarından men etti.

uefa-_501

Beşiktaş’ın 21 Haziran’da, Fenerbahçe’nin 22 Haziran’da yaptığı savunma sonrası Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Müfettişi Palacios’un raporunu inceleyen Disiplin Kurulu Beşiktaş ve F.Bahçe’nin savunmalarını dikkate alarak kararını açıkladı.

Beşiktaş 1 yıl men cezası aldı. Tayfur Havutçu ve Serdal Adalı ise suçsuz bulundu. UEFA müfettişleri bu iki yönetici için ek rapor hazırlayacak. Beşiktaş Kulübü, 3 gün içinde Tahkim Kurulu’na başvuracak. Siyah-beyazlı kulüp daha sonra Tahkim’den çıkacak karara göre Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvuracak.

Fenerbahçe’ye 2+1 yıl men cezası

Fenerbahçe’ye ise 2+1 yıl Avrupa kupalarından men kararı aldı. Böylece sarı lacivertli kulüp 2 yıl Avrupa kupalarına gidemezken 5 yıl içerisinde benzer bir problem olması durumunda 1 yıl daha Avrupa kupalarına katılamayacak. Şahıslara ise şimdilik ceza verilmedi. Beşiktaş kararında olduğu gibi UEFA müfettişleri Fenerbahçeli 5 yönetici için ek rapor hazırlayacak. Fenerbahçe’nin Tahkim Kurulu’na itiraz etmesi bekleniyor.

Bursaspor ve Kayseri gidiyor

 

Bu cezalar sonrası Avrupa kupalarında Türkiye’yi temsil edecek olan takımlar da değişti.

2012-2013 sezonu puan tablosuna göre ligi 2. sırada bitiren ve Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme maçı oynayacak Fenerbahçe yerine ligi 4. sırada bitiren Bursaspor bu hakkı kazanmış olacak.

Geçtiğimiz sezonu 3. sırada bitirerek Avrupa Ligi’ne gitmeye hak kazanan Beşiktaş’ın yerine ise bu kupaya Kayserispor ve Kasımpaşa katılacak…

Ne olmuştu?

 

Beşiktaş’ın iki yöneticisi Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu ile birlikte, 2011 yılındaki Türkiye Kupası’nda şike yapıldığı iddiasıyla, Fenerbahçe’nin de maç sonuçlarını etkileme faaliyetleri şüphesiyle beş yöneticisi Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan ve Tamer Yelkovan Disiplin Kurulu’nda sevk edilmişti.BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.